Pověrám a rituálům věří 72 procent Čechů, ukázal průzkum

Domácí
6. 10. 2024 20:37
Pověrám a rituálům věří 72 procent Čechů, ukázal průzkum
Pověrám a rituálům věří 72 procent Čechů, ukázal průzkum

Na pověry, rituály nebo symboly štěstí věří v Česku 72 procent lidí. Silně pověrčivá je desetina populace, jedná se převážně o mladší lidi. Mezi nejoblíbenější znaky štěstí patří čtyřlístek, kominíci nebo střepy. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury PerfectCrowd pro společnost Sazka mezi 1020 respondenty ve věku 18 až 70 let.

"Pověry jsou silně zakořeněné v naší kultuře, přinášejí lidem pocit jistoty a napomáhají k pocitu štěstí. To dokládá i fakt, že téměř polovina naší populace údajně vlastní amulet pro štěstí. Nejčastěji se jedná o čtyřlístek nebo minerály, kterým jsou jejich nositeli přisuzovány ochranné vlastnosti," uvedl antropolog a spisovatel Petr Janeček.

"Zajímavé je, že známým symbolem štěstí je stále i kominík, povolání, které je díky povinným revizím komínů v posledních letech opět na vzestupu, a přitom je to v dnešní době do značné míry zapomenutá profese," dodal.

Mezi nejznámější pověry, jež nosí štěstí, patří nalezení čtyřlístku. Spontánně to uvedlo 35 procent respondentů. Dalšími známými pověrami jsou sáhnutí na knoflík kominíka (15 procent) a střepy (osm procent). Na druhé straně nejznámější smolnou pověrou je přeběhnutí černé kočky přes cestu, což zmínilo 51 procent respondentů. Řada známých pověr se váže na důležité svátky a významné dny. Nejvíce jich je spojeno s Vánocemi, Novým rokem, se svatbou a ojedinělými událostmi, například pátkem třináctého.

Rituály podle průzkumu využívají častěji lidé s dokončeným vysokoškolským vzděláním a ti, kteří se považují za šťastné. Modlitba jako rituál hraje důležitou roli i pro ty, kteří se k náboženství běžně nehlásí. Do nejčastěji zmiňovaných rituálů patří také vykročení pravou nohou nebo poplivání pro štěstí.

Velmi pověrčiví jsou Češi při sázení. Podle průzkumu 25 procent lidí při sázení spoléhá na talismany nebo rituály pro přivolání štěstí. Zajímavé ceremonie se pojí se stíracími losy, někteří z dotázaných je například stírají oblíbenou mincí.

"Češi často vnímají různé speciální dny jako ideální příležitosti k pokoušení štěstí, ať už při stírání losů nebo při sázení v oblíbené loterii. Náš aktuální průzkum potvrdil, že pověry a tradice stále hrají důležitou roli v našem každodenním životě," uvedl manažer kategorie loterií Sazky Martin Babec.

Stírací los si podle průzkumu alespoň občas koupí polovina Čechů, zatímco loterii jich hraje třetina. Obě hry jsou přitom častější u pověrčivých lidí. Pro tyto sázející mají pověry a rituály klíčový význam, dodávají jim pocit, že mohou štěstí přivolat na svou stranu, i když vědí, že výsledek je otázkou náhody.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ