Olše u Bohumína je široká kilometr. Vinna je i dálnice
18.05.2010 09:00 Reportáž Aktualizováno 18.05. 10:02
Ve Věřnovicích u Bohumína se jindy sotva padesát metrů široká řeka Olše stala veletokem o šíři jednoho kilometru. "Jako pražský Václavák na délku," porovnává Josef Tobola z Věřnovic a ukazuje na nekonečné spousty valící se vody. Za neobvyklou mohutnost řeky podle něho může i špatně vyprojektovaná novostavba dálnice D1.
"Vždycky jsem si přál bydlet někde u jezera. Ale po téhle zkušenosti už rozhodně ne," rozhlíží se po zatopených Věřnovicích šestadvacetiletý Tomáš Černý. Jeho sedmnáctiletá kamarádka Alexandra Řeháčková vypráví, jak před chvílí v obavách ze stoupající vody uklízela do bezpečí domácí zvířata. "Kury teď mame na šopě," vysvětluje v místním nářečí, že slepice jsou schované na půdě. Luxusní dům rodiny Řeháčků voda značně poškodila, hlavně zahradní domek. Také kamenní ozdobní lvi a pseudobarokní balustráda jsou teď pod hladinou řeky Olše. Ta ve Věřnovicích na česko-polských hranicích kulminovala včera v 17 hodin, namísto obvyklé hloubky 150 dosáhla neuvěřitelných 714 centimetrů.
K TÉMATU: Troubky po 13 letech opět zaplavila voda
Boj o centimetry
"Teď má Olše 713 centimetrů," oddechl si včera v šest večer Josef Tobola, místní předseda polské komunity (Polského svazu kulturně osvětového - PZKO) v národnostně smíšené obci. Poprvé od rána šla voda dolů. Byť jen o centimetr, lidem ten údaj dodal naději. "V obci je vodou zaplavených tak třicet procent domů. I z polské klubovny máme bazén," provádí nás místopředseda svazu Robert Balcárek zaplaveným sídlem místního sdružení PZKO. Jabloně a další stromy v přilehlé zahradě jsou pod vodou do výše tří metrů.
Dálnice jako neprostupná hráz
V zaplavených Věřnovicích je stále silněji slyšet, že za katastrofické záplavy může i špatně vyprojektovaná novostavba dálnice D1 západně od obce. "Marně jsme stavbařům něco namítali. Na schůzích, přes obec, nedali si říci," vysvětluje Tobola. Projektanti sice Olši u Věřnovic přetnuli mostem dlouhým 170 metrů, tedy zdánlivě dost širokým pro říčku Olši. "Nikoli ale v případě povodní," láteří Tobola. Nájezd a výjezd z dálničního mostu je tvořen dlouhým náspem, "a ten val teď zafungoval jako přehrada," rozčiluje se Tobola. Souhlasí s ním i většina sousedů. "Dálnice se jim moc nepovedla," míní Tomáš Černý.
Na horním toku Olše zase stoupá
Až do setmění byl včera ve Věřnovicích patrný značný ruch. Lidé se z přízemí domků snažili rychle vystěhovat vše podstatné do vyšších pater. Auta pak odváželi k nočnímu parkování na vyvýšenou silnici na okraj obce nebo rovnou na rozestavěný dálniční násep. Obávali se totiž, že voda bude v noci ještě stoupat. "Naštěstí klesla, podle mého tak o čtyřicet centimetrů," oddechl si dnes ráno v osm hodin Tomáš Černý. Jeho odhadu odpovídá i údaj z Povodí Odry, řeka Olše se ráno dostala na vodní stav 669 centimetrů. K normálu je však ve Věřnovicích daleko. Na horním toku Olše v Jablunkově totiž hladina řeky od rána opět stoupá, dokonce se dostala na zatím rekordní vodní stav 310 cm (dosavadní rekord v Jablunkově byl ze včerejšího rána - 307 cm, v noci na dnešek voda dokonce klesla až na 234 cm). "Uvidíme. Já věřím, že nejhorší máme za sebou," říká Tomáš Černý z Věřnovic.
K TÉMATU: Voda naplnila přehrady v Beskydech a boří domy
Povodně: velká voda očima amatérských kameramanů
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.