Kauza
Povyk kolem policejní akademie. Rektor vyhrožuje policií a tajnými
04.02.2015 11:30 Původní zpráva
Každý, kdo projeví zájem o Policejní akademii ČR v Praze, může očekávat, že ho rektor školy Josef Salač obviní ze spiknutí. Kolegům z investigativního oddělení TÝDNE vyhrožuje akademie tajnou službou a policejním vyšetřováním. Bezpečnostní složky však popírají, že by se nechaly úkolovat akademií.
Dvě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím vedly k útoku představitelů policejní akademie na společnost Empresa Media, která vydává také časopis TÝDEN a on-line deník TÝDEN.CZ. V dotazech zaslaných rektorátu školy během podzimu se investigativní reportéři zajímali o hospodaření školy a o platy jejích vrcholných představitelů. Z oficiálních reakcí byla patrná nechuť rektorátu odpovídat. Minulý týden navíc škola přešla do protiútoku.
"Policejní akademie a její vedení je předmětem zcela nestandardního zájmu skupiny osob, které se nikdy veřejně o policejní akademii nevyjádřily, zůstávají v pozadí, přesto se však o ni intenzivně zajímají. Vedení policejní akademie se proto již v letních měsících roku 2014 s těmito znepokojivými poznatky obrátilo na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Bezpečnostní informační službu (BIS)," stojí v nepodepsaném stanovisku, které se minulý týden objevilo na webu školy.
V úterním vydání MF Dnes rektor Josef Salač sdělil, že za zvýšeným zájmem o jeho školu stojí dva zaměstnanci společnosti Empresa Media. Opět hovořil o šetření BIS a ÚOOZ. Připustil, že zpětnou vazbu z bezpečnostních složek škola nemá, ale může doložit datum a místo schůzky s vyšetřovateli. Pokud by agenti BIS skutečně byli v patách investigativním reportérům, šlo by o bezprecedentní zásah tajné služby do práce novinářů. BIS ovšem popírá, že by se nechala úkolovat policejní akademií.
"Případ neznám a nerozumím mu. Policejní akademie nám ale nemůže zadávat úkoly a požadovat informace. To mohou pouze adresáti našich zpráv, jimiž jsou vláda a prezident republiky," řekl mluvčí BIS Jan Šubert. "Kdokoli, třeba i vy nám můžete poskytnout poznatek. Nemáte ale nárok na naši odpověď," dodal Šubert. Zda se představitelé policejní akademie skutečně obrátili na BIS, nemůže tajná služba komentovat, protože nikdy neposkytuje informace o svých kontaktech.
Jednoznačně se k podnětům ve věci "nestandardního zájmu skupiny osob" o policejní akademii vyjádřil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. "Mohu vyloučit, že bychom v této souvislosti vedli jakékoli vyšetřování," uvedl.
Vedení akademie se ostře vymezuje proti každému, kdo o chod školy projeví zájem. V rozhovoru pro úterní MF Dnes si rektor Salač stěžoval na ohlášenou kontrolu akreditační komise, jejímž posláním je pečovat o kvalitu vysokoškolského vzdělávání. Bránil se také kontrole z ministerstva vnitra, které policejní akademii zřizuje a platí její provoz.
"Veřejnosprávní kontrola, která na policejní akademii probíhá, je standardní periodickou kontrolou, o které bylo rozhodnuto v rámci řádného plánu kontrol. Pro úplnost je nutno uvést, že obdobná kontrola probíhala v lednu u Vyšší policejní školy Ministerstva vnitra v Praze, a v předchozím roce u Vyšší policejní školy a střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově," uvedla náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková.
Časopis TÝDEN se rektorovou kauzou bude zabývat dlouhodobě. "Právě kvůli jeho nestandardnímu přístupu k fungování silových složek státu, především BIS a ÚOOZ, což je u člověka zodpovědného za výchovu policistů naprosto nepřípustné a nepřijatelné. Podle mínění redakce by měl rektor Josef Salač odstoupit," dodává ředitel redakcí Empresa Media a šéfredaktor časopisu TÝDEN Daniel Köppl.
Podrobnosti o policejní akademii přinese příští číslo časopisu TÝDEN, které vyjde v pondělí 9. února 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.