Praha je regionem s největším počtem problémových uživatelů drog, v hlavním městě je jejich počet odhadován na 16 200. Podle národního odhadu je v celé zemi 46 800 problémových uživatelů drog. Vyplývá to z výroční zprávy protidrogové politiky za rok 2017, kterou se dnes zabývali pražští radní.
Přetrvává trend stárnutí drogově závislých, průměrný věk klientů v kontaktních centrech se pohybuje kolem 35 až 36 let. Přibývá počet uživatelů více drog a klesá počet romských klientů. Nejčastějšími drogami jsou alkohol a nikotin, z nelegálních látek pak marihuana, opiáty a pervitin. Ve srovnání s jinými regiony jsou v Praze více zneužívány opiáty.
Situace se v jednotlivých částech města liší. Drogová scéna je patrná nejvíce v centru metropole a kopíruje trasy metra, kde je vyšší nabídka a poptávka po nelegálních drogách, časté jsou problémy s užíváním drog na veřejnosti a zároveň je v Praze vyšší kriminalita související s drogami, zejména s drobnou majetkovou trestnou činností.
V městských částech v širší vnitřní části metropole je drogová problematika různá, v Praze 3 je drogová scéna roztříštěná, v Praze 9 se terénní program zaměřuje na uzavřenou drogovou scénu a v Praze 10 a 14 není zaznamenán velký pohyb závislých. V okrajových částech Prahy není problém s užíváním nelegálních drog běžně patrný, závislí se setkávají na skrytých místech a vyhledávají služby anonymně v centru.
V roce 2017 byla v Praze 8 zaznamenána zvýšená výroba heroinu z makoviny. Objevily se také případy zneužívání léku Stopex na kašel, jehož účinná látka dextromethorfan patří mezi opioidy. Kvůli zneužívání dětmi, mladistvými a psychiatrickými pacienty byl loni přeřazen mezi léky na lékařský předpis.
V loňském roce policie v hlavním městě řešila 1288 trestných činů souvisejících s výrobou drog. V předchozích letech bylo případů více, v roce 2016 například 1656, počet se loni snížil před rok 2013. Vlivem záměrného nebo náhodného předávkování v Praze loni zemřelo devět lidí. Pod vlivem drog zemřelo v důsledku nehod a sebevražd 15 lidí.
Problémem u drogově závislých jsou infekční onemocnění. Loni v Praze lékaři zaznamenali 133 případů žloutenky typu C, z nich bylo 50 zjištěno u injekčních uživatelů drog. Užívání drog patří mezi riziková chování, může vést k přenosu HIV infekce. V minulém roce bylo zjištěno 254 nových případů, téměř polovina byla diagnostikována u lidí žijících v Praze. Problémem je také zhoršující se zdravotní stav uživatelů drog, pro něž je lékařská péče špatně dostupná, absolutně nedostupná je stomatologická péče s finanční spoluúčastí.
Podle zpráv z městských částí se v Praze zvyšuje počet žáků, kteří užívají marihuanu či s ní experimentují. Podle výzkumu mezi žáky základních a středních škol mají děti nejvíce zkušeností s alkoholem, následují cigarety a mezi méně rozšířené patří kouření marihuany. Počet uživatelů alkoholu a cigaret se s věkem postupně zvyšuje, u marihuany je skokový nárůst při přechodu ze základní na střední školu.