Olympijská pochodeň lidských práv upozorňující na jejich soustavné porušování v komunistické Číně dorazila do Prahy. U pomníku na Národní třídě ji ve středu v půl páté odpoledne z rukou slečny Sin-sia Ťiang, oběti mučení v Číně, převezme poslanec Marek Benda.
K TÉMATU: Peking a Berlín - dvojí totalita olympijských her
Cílem protestu 350 organizací, právníků, novinářů, lékařů, politiků, lidskoprávních aktivistů a osobností z celého světa je upozornit na kritickou situaci v oblasti lidských práv v Číně. Do čela pořadatelů se postavila Koalice za vyšetření pronásledování Falun Gongu.
Motto akce „Olympijské hry a zločiny proti lidskosti nemohou v Číně probíhat současně" odkazuje k nenaplněným očekáváním Mezinárodního olympijského výboru, který v roce 2001 udělil Pekingu právo pořádat hry v roce 2008. Výbor se původně domníval, že tlak mezinárodní veřejnosti v souvislosti s olympiádou donutí čínský komunistický režim k přehodnocení postoje k problematice lidských práv.
Špotáková proti Číně Nelibost nad tím, že se příští olympiáda bude konat v Číně, vyslovila ve středečních Hospodářských novinách novopečená mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková. "Tamní režim a jeho praktiky se neslučují s myšlenkou olympismu," vysvětlila Špotáková. Dodala však, že jako sportovec se na hry do Pekingu přesto těší. |
Necelý rok před hrami se situace nicméně obrátila spíše k horšímu. Čína je opakovaně kritizována kvůli odpírání lidských a občanských práv, stíhání svobodného s režimem nekonformního projevu a pronásledování a mučení vězňů svědomí. Právě meditační hnutí Falun Gong patří podle zvláštní zprávy OSN k nejpostiženějším skupinám. Drastická zpráva „Krvavá sklizeň" informuje o nucených odběrech orgánů jeho příznivcům pro komerční transplantace.
Štafeta, která se zastaví ve stovce měst ve třiceti zemích světa pěti světadílů, vyběhla v srpnu symbolicky z řeckých Athén. Od čínské ambasády v Praze, kde proběhne podvečerní svíčková vigilie, se přesune přes Kutnou Horu, Chotěboř a Zvoli do Brna. Ponesou ji čeští ultramaratonští běžci v čele s Milošem Škorpilem, který vyrazí na prvních 30 kilometrů trati.
Více o projektu hledejte na internetové stránce http://www.olympijskapochoden.org/.
* * *
Z českých osobností se k podpoře akce připojili:
Herečka Bára Hrzánová, herec Jan Budař, zpěvák Matěj Ruppert, herec a režisér David Matásek, písničkář Pepa Nos, básník a písničkář Jiří Dědeček, spisovatel a dramatik Arnošt Goldflam, spisovatel a dramatik Jiří Stránský, režisér Ivan Pokorný, spisovatelka Iva Procházková, ředitel činohry ND Michal Dočekal, dramaturg Kristián Suda, básník Vít Kremlička, básnířka Bronislava Volková, hudebník Michal Prokop, písničkář Zbyněk Horváth, spisovatel a hudební skladatel Jan Burian, herec Martin Zbrožek, herec a zpěvák Jiří Macháček, Laura a její tygři, Irena a Vojtěch Havlovi, Lešek Semelka, České srdce, Meng Hao, Posmrtné zkušenosti - the A.D.E., Swordfishtrombones, Jablkoň, kanoista Lukáš Pollert, skokan na lyžích Jiří Parma, skokan na lyžích František Jež, sportovní gymnastka Adolfina Tačová, trenér atletiky Aleš Duda, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, náměstek primátora města Brna Martin Ander, starosta Písku Miroslav Sládek, starosta městské části Praha 4 Pavel Horálek, starosta městské části Brno-Starý Lískovec Vladan Krásný.
Foto: CBS news