České zdravotnictví má vůbec první seznam nadstandardů. Je na něm celkem osmnáct položek a všechny se týkají nepovinného očkování či dražších materiálů. Lidé si za ně budou moci připlatit už v lednu. Právník Platformy zdravotních pojištěnců však varuje: "Plaťte jen to, co musíte. Třeba objednání na konkrétní hodinu není nadstandard. Je to součástí balíku hrazených služeb, na které má pacient běžně právo."
Očkování proti sezonní chřipce, lepší dlaha nebo nitrooční čočky z měkkého materiálu. To jsou první nadstandardy, za které si lidé od ledna u lékaře připlatí. Nebudou ovšem hradit celou částku materiálu. Zaplatí jen rozdíl mezi běžným materiálem hrazeným pojišťovnou a lepší nehrazenou variantou.
Třeba kvalitnější nitrooční čočky budou stát od 5 do 17 tisíc korun. Lepší dlaha a některé druhy očkování vyjdou na několik stovek korun. "Výslednou cenu si ale budou určovat jednotlivá zdravotnická zařízení," popsal mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Ceny v různých ambulancích a nemocnicích se tak mohou výrazně lišit.
Šéf rezortu Leoš Heger předpokládá, že se do zdravotnictví dostane díky nadstandardu na 200 milionů korun.
V ordinacích ale mohou nastat pořádné zmatky. Na co si dát při sahání do peněženek pozor? "Ohlídejte si, za co platíte. A pokud zjistíte nějaké nesrovnalosti, nebojte se obrátit na pojišťovnu," radí právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál. Vadný zdravotnický materiál nebo jeho nevhodné použití je podle něj samozřejmě možné reklamovat i žalovat.
Na světě je první seznam zdravotních nadstandardů. Jak pacient rozpozná, co v ordinaci neplatit a co už je nadstandard?
Lékař je povinen pacienta předem poučit. Musí mu vysvětlit, že kromě placené varianty existuje také nějaká základní léčba, kterou plně uhradí pojišťovna. Musí mu ji nabídnout. Pokud si pacient tuto základní variantu vybere, lékař to musí respektovat. Pokud si pacient vybere něco dražšího, musí podepsat souhlas a zaplatit stanovenou cenu. Pozor, nebude to plná cena výrobku, ale jen rozdíl mezi cenou běžného materiálu a touto lepší variantou. Pacient by měl dostat účet.
Měli se lidé možnost s něčím podobným legálně setkat už dřív?
Podobný princip už léta funguje u léků. Tam také dávno existuje standard a nadstandard. Na mnoho chorob existuje celá skupina léků, které se dají zaměnit. Mají stejný terapeutický účinek. Alespoň jeden z těchto léků je vždy plně hrazený, na ostatní si pak pacient doplácí.
Na co si dát v ordinacích pozor?
Hlavně na situace, kdy by se lékař snažil pacientovi namluvit, že neexistuje žádná základní bezplatná varianta se stejným terapeutickým efektem.
Někteří lékaři už nyní od pacientů vybírali peníze za "nadstandard", který si sami stanovili. Třeba za objednání na konkrétní hodinu. Časopis TÝDEN nedávno podobný případ popisoval, poplatek tisíc korun ročně chtěla za takovou službu gynekoložka z Prahy 5...
Tady záleží na tom, o jaké zdravotnické zařízení jde. Pokud je to ambulance či nemocnice, které nemá smlouvu s pojišťovnou, tak si může vybírat peníze, za co chce. Třeba i za objednání na konkrétní hodinu. Pokud však lékař smlouvu s pojišťovnou má, tak nic podobného nesmí pacientovi účtovat. Vše, co není na seznamu nadstandardů, je součástí balíku hrazených služeb, na které má pacient běžně právo. Výjimkou jsou příplatky za to, že lékař objedná pacienta mimo ordinační hodiny.
Co placení za konkrétního lékaře, například u porodu?
Pokud jde o zaměstnance nemocnice, kde žena rodí, žádné poplatky vybírat nesmí. Pokud však jde o ambulantního specialistu, který v dané nemocnici nepracuje, ale jen pečuje o ženu v těhotenství, tak to může být placená služba.
Co když dražší varianta nesplní očekávání?
To bude stejné jako u kterékoliv jiné péče či materiálu. Pokud utrpí pacient škodu, může žalovat výrobce nebo lékaře o náhradu škody. Může podat také žalobu na ochranu osobnosti. Žaloby na vadu materiálu se poměrně dobře žalují.
Musí se platit regulační poplatek, když si připlácím za nadstandard?
Ano. Regulační poplatek se nehradí jen tam, kde léčbu vůbec nehradí pojišťovna. Pokud pojišťovna léčbu platí, byť jen částečně, pacient regulační poplatek zaplatit musí.
Kam si mohou jít lidé stěžovat?
S účtenkou mohou jít do své pojišťovny. Na tu se mohou obracet i v případě jakýchkoliv dalších pochybností.