Pražské nemocnice si <span>kradou sestry</span>

Domácí
31. 3. 2008 18:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoI Českou republiku už postihla choroba západních zemí: nedostává se tu zdravotních sester. Zřejmě nejhorší je situace v Praze, kde nemocnicím schází asi pět set sestřiček. Některé nemocnice je proto chodí lákat ke konkurenci.

Na chodbách pražské Thomayerovy nemocnice mohly zdejší sestřičky najít letáky, v nichž je do svých řad lákala jedna z "konkurenčních" nemocnic. "O personál se přetahují všechny pražské špitály," vysvětluje náměstkyně ředitele Dana Jurásková. Nechce však upřesnit, který z nich sáhl po netradiční letákové propagaci. 

Situace je špatná i mimo Prahu. Nemocnice v Českém Brodě už kvůli nedostatku sester omezila kapacitu léčebny dlouhodobě nemocných, personál chybí i v Ústí nad Labem, Karlových Varech, Zlíně nebo Ostravě.

Nevděčná práce

Ilustrační fotoHlavním důvodem, proč se v Česku nedostávají zdravotní sestry, jsou nízké platy. Například základní nástupní plat všeobecné sestry (což dnes vyžaduje absolvování vysoké nebo vyšší odborné školy) je asi 13 tisíc korun hrubého. To je devět tisíc pod celostátním průměrným příjmem.

S tímto platem je těžké kvalifikovanou sestru udržet, zvláště v době, kdy platy rostou a v celé zemi je nízká nezaměstnanost. "Sestry s vyšším vzděláním odcházejí často třeba do farmaceutických firem," popisuje hlavní sestra Ústřední vojenské nemocnice Lenka Gutová.

Navíc i sestry-vysokoškolačky dnes často musí pacienty krmit nebo jim měřit tlak, tedy dělat práci nižšího zdravotnického personálu. V nemocnicích totiž chybějí i ošetřovatelé. "Zatímco při vyšší nezaměstnanosti měli lidé zájem o rekvalifikaci do zdravotnictví, dnes už je tato práce neláká," vysvětluje Jurásková.

Ilustrační fotoV zahraničí vykonávají kvalifikované sestry jen odbornou práci, pacienta sledují a koordinují péči, kterou potřebuje. "Například americká sestra by nikdy nedělala práci u lůžka. Naše sestry jsou na to z minulosti bohužel zvyklé," vysvětluje Jurásková.

Sestry z ciziny? Leda z Asie

Kde tedy mohou nemocnice sestry najít? Z ciziny to jen tak nepůjde, například pro slovenské sestry už Česko není atraktivní. "Před několika lety jsem měla asi deset procent sester ze Slovenska, dnes nemám ani jednu," říká Jurásková. Zájem nemají ani sestřičky z Ukrajiny, Bulharska nebo Rumunska.

Nadějnější jsou země jako Vietnam nebo Filipíny, ale sestřičky z těchto zemí by si u nás musely doplnit vzdělání a absolvovat i kurzy jazyka. "Žádnou cílenou podporu náboru sester z těchto zemí nepřipravujeme," říká k tomuto nápadu náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová.

VÍCE V ČLÁNKU: Motolská nemocnice otestuje vietnamské sestry

Vstřícnost a lepší plat

Vedení České asociace sester má jasno i v tom, jak by se současné problémy měly řešit. V první řadě požadují, aby sestry a ošetřovatelé byli lépe hodnoceni společensky i finančně.

"Nemocnice se také musí přizpůsobit tomu, že ne každý může pracovat na směny v nepřetržitém provozu. Maminkám po mateřské nebo kvalifikovaným studentům by měly nabízet práci na částečný úvazek, aby si nešli vydělávat mimo zdravotnictví," doporučuje Dana Jurásková, která je také prezidentkou asociace.

Ilustrační foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ