Na 1200 pěšců, jezdců na koních nebo dělostřelců z celé Evropy se zúčastní dnešní rekonstrukce bitvy na Bílé hoře, která se uskuteční na Vypichu v Praze 6. Bitva začne v 15:00, podruhé ji budou moct zhlédnout zájemci ve stejný čas i v neděli. Program oba dny doplní také stánkový prodej, hudební produkce nebo ukázky dobových poprav a léčitelství. Vstupné je pro dospělé 250 korun, pro děti o sto korun méně.
"V letošním ročníku máme 1200 vojáků, ještě o 200 víc než loni. Přihlásilo se nám několik skupin navíc ještě z Polska a Slovenska, to jsou skupiny, které jsou nové a ještě tu nikdy nebyly. Máme letos i víc stánkových prodejců a několik hudebních skupin," uvedl jeden z organizátorů akce Tomáš Cholinský. Program před bitvou a po bitvě podle něj také oživí skupiny tanečnic, šermířů nebo kat a felčar. "Ti budou vysvětlovat, jak se dřív popravovalo, nebo naopak léčilo," řekl.
Letošní rekonstrukce připomíná 404. výročí bitvy, koná se na pláni u Obory Hvězda, kde bude před bitvou možné sledovat výcvik jízdy a pěchoty. U stánků se návštěvníci dozví o řemeslech nebo o výrobě zbraní a zbrojí, pro děti budou na místě kolotoče.
Rekonstrukci organizují Občanské sdružení Bílá hora 1620, spolek Rytíři Koruny České a městská část Praha 6.
V bitvě na Bílé hoře, která byla 8. listopadu 1620, potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Bitvě předcházela v roce 1618 pražská defenestrace. Zástupci stavů tehdy vyhodili místodržící z okna Pražského hradu. Začal tak 30 let trvající celoevropský konflikt, v němž se střetly katolické a protestantské země. Po skončení války zůstaly české země do roku 1918 součástí habsburské monarchie.