Nařízení, kterým magistrát stanovuje maximální ceny, považují někteří pražští taxikáři za diskriminační. Velké části z nich totiž jiné opatření radnice neumožňuje přístup na lukrativní stanoviště ve městě. Magistrát je pronajímá soukromým firmám. Taxikáři chtějí prosadit zrušení cenové regulace u Evropského soudu. Na setkání s novináři to uvedl právní zástupce Odborového svazu Taxi Praha Kolja Kubíček.
Magistrát na regulaci cen trvá a stanoviště se správcem hájí. Cena 28 korun za kilometr stanovená magistrátem podle předsedy odborů taxi Pavla Jelínka není v souladu s oprávněnými náklady. Proto se část taxikářů rozhodla cenu zvýšit až na 99 korun a zdůvodňuje to například příplatkem za jízdy o víkendech, svátcích či v noci. Magistrát řidiče stíhá, uděluje jim vysoké pokuty a v několika případech jim odebral koncesi.
"Myslím, že důvody pro cenovou regulaci v Praze jsou. Tržní prostředí to umožňuje," řekl primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Také městský soud v jednom ze sporů uvedl, že je regulace oprávněná, dodal.
Na stížnost evropskému soudu mají taxikáři podle Blažka samozřejmě právo, nechápe však, proč se již dříve neobrátili na Ústavní soud. Tím, že nabízejí otevřeně službu dráž, než mohou, porušují podle něho platné zákony a nařízení města. "Dělají ostudu celé pražské taxislužbě," řekl náměstek a poukázal na to, že dispečinky taxi jezdí za nižší sazby, než jsou nejvyšší možné.
Stav, kdy město stanovilo maximální ceny a zároveň neumožňuje rovný přístup všech řidičů na stanoviště v centru a na letišti, podle Kubíčka vytváří korupční prostředí. Za hlavního viníka neutěšené situace přitom označil Blažka. "Současná situace nutí taxikáře buď okrádat zákazníky, nebo pracovat více hodin denně," uvedl Kubíček s tím, že například taxikáři na letišti podle něj pracují až 16 hodin denně.
Město některá stanoviště pronajímá správcům, kteří ručí za to, že zákazníci odjedou bezpečně a řidiči jim nenaúčtují vyšší cenu, než smějí. "Na stanovištích se správci, kromě toho na Staroměstském náměstí, nejsou stížnosti na předražení," zdůraznil Blažek. Správci se vybírají naprosto průhledně, losem, dodal.
K žalobě u mezinárodního soudu chtějí právníci taxikářů využít některý ze sporů, které nyní provozovatelé taxislužby s magistrátem vedou. Soud se například zabývá sporem právě o stanoviště na Staroměstském náměstí, ze kterého se magistrát snažil vytlačit firmu Sedop, která na svých vozidlech inzerovala sazbu 99 korun za kilometr. Přes předběžné opatření soudu, podle kterého může firma na stanovišti dále působit, měli městští strážníci údajně taxikáře šikanovat a odhánět jim zákazníky.
Jeden z řidičů taxi v úterý zahájil hladovku přímo před magistrátem. "Jsem šokována, že taxikáři mají tu drzost tvrdit, že je normální jezdit za 100 korun za kilometr," uvedla primátorova náměstkyně Markéta Reedová (SNK ED), která se koncem loňska dostala do konfliktu s jedním z taxikářů ze Staroměstského náměstí, když se zastala turisty. Hladovka je podle Reedové výsměch a zneužívání demokracie.
Velikosti Prahy by podle Jelínka odpovídalo působení zhruba 2000 až 2500 taxikářů. V hlavním městě jich však nyní působí dvakrát tolik a dalších zhruba 2000 vozidel provozuje smluvní dopravu, na kterou se nevztahuje cenová regulace.
Foto: Jan Šilpoch