Před 40 lety, 27. května 1979, zemřel v mnichovském exilu politik, publicista a nakladatel Julius Firt. Někdejší ředitel Lidových novin či nakladatelství Melantrich byl po roce 1945 významným politikem národně socialistické strany. Po únoru 1948 ale odešel do exilu. V roce 1992 mu byl in memoriam udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. stupně.
Firt, původním jménem Fürth, se narodil 17. listopadu 1897 v Sestrouni u Sedlčan. Vystudoval plzeňské gymnázium a absolvoval jednoroční obchodní školu v Praze. Nejprve pracoval v bance, později jako úředník lihovaru v Plzni. V roce 1930 se stal spoluředitelem nakladatelství Borový a po šesti letech generálním ředitelem podniků Jaroslava Stránského, vydavatele Lidových novin.
V roce 1939 emigroval přes Polsko do Anglie, kde zasedal ve Státní radě československé. Po válce byl v letech 1945-1948 ředitelem nakladatelství Melantrich, v letech 1945-1946 byl za národně socialistickou stranu poslancem Prozatímního Národního shromáždění.
Po únorovém převratu v roce 1948 odešel do Francie, Anglie a USA, později se stal zástupcem šéfredaktora v redakci rádia Svobodná Evropa v New Yorku. Podílel se na činnosti exilové národně socialistické strany. Byl členem Rady svobodného Československa.
Po odchodu do důchodu působil ve Svobodné Evropě jako poradce. Jeho největším životním omylem bylo, že si v 70. letech oblíbil komunistického agenta Pavla Minaříka, kterému dokonce půjčil klíče od svého trezoru.
Jeho vzpomínky Knihy a osudy vydalo v roce 1991 nakladatelství Atlantis.