Před 80 lety britské bomby zabily v Pardubicích 44 civilistů
22.07.2024 05:44
Tak jako i jiná průmyslová centra v zemi se ani Pardubice nevyhnuly koncem druhé světové války spojeneckým bombám. Ačkoli cílem náletů byly významné průmyslové podniky a dopravní tepny, které sloužily německé armádě, oběťmi bomb se často stávali i civilisté. První nálet britských letounů na Pardubice v noci z 21. na 22. července 1944 zničil kvůli navigační chybě převážně obytnou čtvrť na východním okraji města. Zahynulo 44 civilistů.
Pardubice měly tři významné strategické cíle - Fantovu rafinerii minerálních olejů (dnešní Paramo), letiště a železnici. Ty se podařilo zasáhnout během druhého náletu 24. srpna, který mířil přímo na rafinerii, nádraží a okolní průmyslovou oblast. Také při třetím náletu 28. prosince spadly bomby na rafinerii a poškodily ji natolik, že se v ní až do konce války nevyrábělo. Bomby však také zabily nebo zranily stovky lidí a z části města zůstaly jen ruiny.
Z amerických a britských bombardérů spadlo na město v roce 1944 více než 11.000 pum. Podle válečných statistik při dopadu selhalo nejméně 13 procent bomb a nevybuchly. Němci nevybuchlou munici z velké části odstranili, přesto v bombardovaných lokalitách může dosud být. Například v roce 1995 se v areálu rafinerie Paramo našla nevybuchlá bomba. Pardubická radnice proto v červnu 2019 vytvořila mapu míst, kde by se nevybuchlá munice mohla nacházet. Kdyby se našla nevybuchlá puma, musí se evakuovat až 10.000 lidí. "Na celém území Pardubic může být z období náletů na Pardubice během druhé světové války v zemi podle odhadu pyrotechniků až 130 nevybuchlých leteckých bomb, podstatná část pak právě v okolí vlakového nádraží a Parama, které byly cílem náletů," uvedl před několika lety exprimátor Pardubic Martin Charvát (ANO).
1