Stav legislativní nouze
Premiér Babiš: Vláda o další prodloužení nouzového stavu žádat nebude
04.05.2020 08:51
Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nebude žádat Sněmovnu o prodloužení stavu legislativní nouze, který platí do 17. května. Babiš to v neděli řekl v pořadu Televizní noviny: Speciál televize Nova. Vyjádřil rovněž spokojenost s fungováním členů vlády epidemie, žádného se vyměnit nechystá.
Kabinet původně chtěl nouzový stav až do 25. května v návaznosti na harmonogram rozvolňování opatření proti epidemii koronaviru. "Žádat nebudeme," uvedl ministerský předseda k možnosti nouzový stav prodloužit. Zdůvodnil to tím, že vláda má v pondělí projednat návrh novely zákona o ochraně zdraví, který má ministerstvu zdravotnictví dát větší pravomoci. Odmítl, že by parlament v takovém případě přišel o možnost kontroly.
Zákon má ministerstvu zdravotnictví umožnit v případě potřeby zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Ministerstvo by mohlo také nařizovat používání ochranných prostředků a regulovat činnost například zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb.
Pravicová opozice návrh odmítla jako nebezpečný. Předseda ODS Petr Fiala televizi řekl, že o restrikcích a omezování svobod nemůže rozhodovat jedno ministerstvo, na což už poukázal Městský soud v Praze v případě ministerských opatření. Tato opatření by podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové mohlo být možné vydávat podle zamýšleného zákona při výskytu jakékoli nakažlivé nemoci.
Babiš námitky opozice odmítl. "Opozice nezvládala řídit tuto zemi ani v normálních časech," prohlásil na adresu pravicových kabinetů. Postavil se za ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), jehož odvolání žádá opozice mimo jiné kvůli nákupu ochranných pomůcek, které byly podle kritiků několikanásobně předražené. "Vláda fungovala dobře, občas máme různé názory, společně to zvládáme, já jsem spokojený," řekl. Podle Fialy si Babiš libuje v mediálních monolozích, podle šéfky TOP 09 se řídí heslem: "Nikdo vám nemůže dát tolik, kolik já vám mohu slíbit".
EET by mohla být odložena do konce roku
V rozhovoru pro Českou televizi pak v neděli premiér připustil, že elektronická evidence tržeb (EET) by se mohla odložit až do konce roku. Následně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla serveru Blesk, že odklad EET bude vláda schvalovat již v pondělí a v úterý by jej měla schválit Sněmovna ve stavu legislativní nouze.
Zatím Sněmovna schválila pozastavení celé EET na dobu stavu nouze a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je prozatím schválen do 17. května. Od 1. května měla být EET spuštěna v další vlně pro ty, kteří dosud neevidovali tržby. Jde například o řemeslníky nebo lékaře.
Babiš dále uvedl, že bude prosazovat snížení DPH u ubytovacích služeb z 15 na deset procent, protože tento sektor krize kvůli koronaviru zasáhne nejvíc a zřejmě trvale. Podle Babiše je Česko zemí s třetí nejvyšší sazbou DPH pro ubytovací služby v Evropě. Od května již klesla sazba DPH z 15 na deset procent u stravovacích služeb.
Vláda podle premiéra také připraví program na pomoc podnikatelům v cestovním ruchu. "Je to sektor nejvíce postižený, asi i bude trvale kvůli zavřeným hranicím. Uvažujeme o dalším programu à la Covid," uvedl Babiš.
Programy Covid na podporu malých podnikatelů má na starosti Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). V principu jde o úvěry komerčních bank, za něž ČMZRB částečně ručí. "Musíme přijít s programem, který například podpořil investice do ubytovacích kapacit," dodal v neděli premiér.
Podle nedělního vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR by vláda měla vytvořit pro restaurace i hotely speciální uvěrový program Covid s vyšším ručením pro komerční úvěry. Restaurace a kavárny mají totiž podle svazu dva zásadní fixní náklady, které je při současných restrikcích zatěžují. Jde o mzdy zaměstnanců a nájmy.
V pondělí bude vláda jednat také o návrhu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), aby stát postiženým podnikatelům uhradil polovinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Dalších 30 procent by měl uhradit pronajímatel a 20 procent nájemce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.