Premiér ocenil dalšího z Mašínovy skupiny
04.03.2008 10:54
Premiér Mirek Topolánek dnes v Kramářově vile ocenil Milana Paumera, který se spolu s bratry Mašínovými v 50. letech minulého století postavil komunistickému režimu se zbraní v ruce. O život při jejich akci tehdy přišlo šest lidí. Plaketu předsedy vlády už minulý týden ve Washingtonu obdržel také Josef Mašín, jeho bratr Ctirad se ze slavnostního aktu omluvil.
"Moje jméno je Milan Paumer, ten třetí," řekl Paumer poté, co mu dal Topolánek ocenění. Paumer si před novináři postěžoval, že kvůli svým činům bývá označován za vraha. Takové názory však nechápe a stojí si za tím, jak s Mašínovými tehdy postupovali. "Já nevím, jak si oni představují bojovat proti zlu," prohlásil s tím, že podle něj nebylo možné házet po protivnících "švestkovými knedlíky" či bojovat proti komunistickému režimu bez zbraní a bez peněz. "Vražda na tyranovi není vraždou," tvrdí.
Medaile je nově vzniklým osobním oceněním předsedy vlády, její udělení proto Topolánek s nikým nekonzultoval. Premiér doufá, že toto symbolické ocenění povede k celonárodní diskusi o třetím odboji, k usmíření a vyrovnání se s minulostí. "Je třeba bavit se o lidech, kteří zemřeli na drátech při útěku z republiky, je třeba bavit se o komunistických lágrech a o těžkých pracích v komunistických koncentrácích," řekl Topolánek. Prohlásil také, že udělá všechno pro to, aby účastníci třetího odboje získali sociální výhody. "Je to ale běh na delší trať," připustil.
Udělení plakety členům kontroverzní Mašínovy skupiny však vyvolalo kritiku opoziční KSČM i sociálních demokratů. "Mašínové sice bojovali za správnou věc, ale nesprávným způsobem," řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek po návratu ze Sýrie. Kdyby si podle něj Topolánek s Mašínovými jen potřásl rukou, tak by to byla jeho osobní věc. "Ale takhle si zahrál na nejvyšší bytost," dodal Paroubek. Mašínovy vnímá rozporuplně i česká veřejnost.
Odmítali novou diktaturu
Synové válečného hrdiny brigádního generála Josefa Mašína, který byl v roce 1942 popraven nacisty, se po komunistickém převratu v únoru 1948 odmítali smířit s novou diktaturou. Spolu s Milanem Paumerem a dalšími členy skupiny prováděli různé sabotáže, až se nakonec tři probili do západního Německa. Další tři členy skupiny komunisti popravili.
Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení.
Paumer po příchodu do Spojených států amerických vstoupil do americké armády, v rámci služby byl vyslán do Koreje. Poté se usadil na Floridě, kde pracoval jako údržbář, dělník v leteckých opravnách a taxikář. Do důchodu odešel v roce 1998. Do České republiky se Paumer vrátil v roce 2001. Bratři Mašínové žijí v USA a do rodné vlasti se nikdy nevrátili.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.