Ústavní soud se už potřetí vrací k reformě veřejných financí. Bude se zabývat změnami ve zdravotnictví. Pokud je zruší, skončí i povinnost platit poplatky u lékaře. Je ale možné, že soudci dnes ještě verdikt nevynesou.
Odročené jednání začalo v 9 hodin svědeckou výpovědí předsedy vlády Mirka Topolánka. Poté vypovídal i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Svědectví si vyžádali zástupci poslanců sociální demokracie a KSČM, kteří prosazují zrušení reformního zákona.
K TÉMATU: Topolánka poslouchal plný sál
Po výslechu svědků budou následovat závěrečné řeči obou stran. Po nich se soud odebere k poradě. Buď se většina z patnáctičlenného pléna shodne na nějakém stanovisku, nebo jednání odročí. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v minulých dnech několikrát naznačil, že soudci zatím shodu nenašli.
Julínek by měl u soudu podle představitelů sociální demokracie a KSČM hovořit hlavně o smyslu poplatků ve zdravotnictví. Topolánek zřejmě bude muset vysvětlit proceduru, kterou se reformní zákon schvaloval - a to i přesto, že o průběhu schvalováhí soud už jednou rozhodoval.
Soud v lednu rozdělil projednávání návrhu ČSSD na zrušení reformního zákona na tři tematické části: daňovou, zdravotnickou a sociální. Udělal to poprvé ve své historii. O první části rozhodoval koncem ledna a ponechal ji v platnosti. Do konce dubna má rozhodnout i o sociální části reformy. Jednání svolal na 23. dubna.
Foto: Petra Mášová