Blesková výměna
Prezident Červíček. Náchodský talent, nebo protekční "žabák"?
30.08.2012 06:15 Původní zpráva
Blesková profesní poprava policejního prezidenta Petra Lessyho vyhoupla do čela české policie jeho dosavadního náměstka pro vyšetřování Martina Červíčka. O koho vlastně jde a co od něj čekat?
Martina Červíčka by ještě na začátku roku 2007 na policejního prezidenta tipoval málokdo. V uniformě byl tehdy již sedmnáct let, ale stále zastával veskrze provinční funkci. Jako šéf kriminálky ve východočeském Náchodě ho znali spíš fotbalisté než sami policisté. Vedle svého povolání totiž pískal fotbalová divizní utkání.
Zásadní obrat v kariéře mladého kriminalisty přichází v srpnu 2007, kdy se jako jediný uchazeč hlásí do výběrového řízení na nového šéfa celostátní dopravní policie. Raketový postup se vydařil a Červíček na konci srpna střídá v čele dopravky jejího dlouholetého šéfa Zdeňka Bambase. Už tehdy ale obestírají vzestup neznámého policisty pochybnosti. Podle služebního zákona se totiž Červíček coby okresní kriminalista nemohl konkurzu na takto vysoký post vůbec účastnit. Několik dní před soutěží byl však jmenován policejním radou, což mu otevřelo dveře.
Podobně před ním obešli služební zákon i dva náměstci tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Jak Ivan Bílek (dnes šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů), tak Tomáš Kužel (nyní ředitel jihomoravské policie) podle zákona nemohli na své posty postoupit přímo ze svých bývalých funkcí okresních ředitelů. Proto nejprve prošli výběrovými řízeními na posty zástupců krajských policejních šéfů a tím postoupili z deváté do desáté platové třídy. V té už si mohli říci i o pozici náměstků policejního prezidenta, kterými se také čtrnáct dní nato stali. Stejně jako oni byl i Červíček považován policejní hantýrkou za takzvaného "žabáka", tedy policistu, který ve své kariéře postupuje podezřele rychle a vysoko. Za strůjce rychlého postupu je přitom ve všech třech případech považován tehdejší ministr vnitra a nynější poradce Petra Nečase Ivan Langer (ODS).
V čele dopravky jen něco přes rok
Červíček, za kterého došlo k mírnému poklesu nehodovosti, zůstal v čele dopravky jen něco přes rok. V říjnu 2008 skákal dál a v čele pražské policie vystřídal Petra Želáska. Červíček tak rok od příchodu z Náchoda stanul na jednom z nejmocnějších postů, který česká policie nabízí. Oficiálně byla výměna vysvětlena jako generační obměna, protože Želásko chtěl jít rok nato do důchodu a nemohl by se tak věnovat dlouhodobým případům. On sám však mluvil trochu jinak a své odvolání hodnotil spíše jako velké zklamání. Jmenování Červíčka nevonělo ani tehdejšímu primátorovi hlavního města Pavlu Bémovi (pozastavené členství v ODS), který prohlásil, že si není jist, zda "splňuje základní požadavky na řízení pražské policie". Město proto na šéfovský post požadovalo otevřené výběrové řízení. Langer si však do věci mluvit nenechal a Červíčka ve funkci podržel.
V této době navíc začíná románek, který Červíčka k ODS přiblíží ještě více. Jako šéf pražské policie se totiž sblíží se starostkou Prahy 2 a nynější poslankyní ODS Janou Černochovou. Jejich partnerský vztah ho dovedl například na narozeniny náměstka ministra financí Zdeňka Zajíčka (ODS). V čele pražské policie jinak není o Červíčkovi příliš slyšet. Kritizován je pouze v souvislosti s vyšetřováním případu zavražděné Aničky Janatkové, kdy policisté nejprve hlavního podezřelého pustili, ale za pár dnů ho opět zavřeli.
Na jaře loňského roku skáče Červíček dál. Je dosazen k novému šéfovi policie Petru Lessymu jako jeho náměstek pro vyšetřování. Důležitý post je však trochu okleštěný o informace. Ve stejné době totiž dává Lessy policistům rozkaz, že podrobnosti z jednotlivých kauz mají zůstávat jenom na daných pracovištích a nadřízeným mají být sdělovány jen obecné informace. Proto dělá také nyní opozice takový povyk. Červíček v absolutním čele policie totiž podle ní tuto zásadu ctít rozhodně nebude. Červíčka navíc dohánějí i slova jeho partnerky, která v Poslanecké sněmovně vystupovala ve sporu Kalousek versus Lessy zcela jasně ve prospěch Kalouska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.