V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 2.00 si lidé musejí posunout hodinky o 60 minut dopředu, dnešní noc tak bude o hodinu kratší. Zpět ke středoevropskému času se Česko vrátí 29. října. Důvodem pro střídání zimního a letního času byly energetické úspory během světových válek.
Kvůli změně zimního času na letní se v noci ze soboty na neděli o hodinu opozdí 15 dálkových vlaků Českých drah a společnosti RegioJet. Regionální dopravy se posouvání ručiček hodin nedotkne, tyto spoje vyjíždějí až po čtvrté hodině ranní, tedy již podle změněného času.
Letní čas se uplatňuje ve většině evropských států. V českých zemích byl poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979, v době takzvaného druhého ropného šoku.
Do poloviny devadesátých let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců. Loni na podzim schválila česká vláda nařízení, podle kterého se bude letní čas zavádět nejméně do roku 2021.
Původní motivací pro střídání zimního a letního času byly energetické úspory během světových válek. Podle výpočtů analytika České spořitelny Michala Skořepy jsou ale tyto úspory v současnosti zanedbatelné. Roční úspora elektřiny podle Skořepových výpočtů vychází na asi 30 milionů korun, což představuje ani ne tisícinu procenta hrubého domácího produktu země.