Přímá volba prezidenta: lidé jsou pro, politici nevědí
12.04.2007 14:12 Původní zpráva
Česká politická reprezentace se bude zase jednou zabývat problematikou přímé volby prezidenta. Vysondovat postoje parlamentních stran k tomuto tématu si uložil za cíl ministr a předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda, shoda ale patrně není příliš pravděpodobná. Aktuální průzkum přitom dokládá, že volit si hlavu státu přímo by chtělo 88 procent lidí.
Svoboda po své středeční schůzce s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD) a jeho senátním kolegou Přemyslem Sobotkou (ODS) informoval o záměru vlády zjistit, zda má současná politická reprezentace skutečný zájem o zavedení přímé volby prezidenta. V případě, že ano, chystá se kabinet údajně uspořádat k tématu slyšení ve sněmovně.
Přímá volba prezidenta přichází mezi politiky na přetřes většinou v situacích, kdy vyvstane její aktuální potřeba. Tak tomu bylo například v případě několikakolové, dramatické volby poslední hlavy státu, jíž se nakonec ve třetím kole stal Václav Klaus, kandidát tehdy opoziční ODS.
Svoboda nicméně nepočítá s tím, že by byla přímá volba i v případě shody politických stran zavedena před rozhodnutím, které Českou republiku čeká v příštím roce, kdy Klausovi vyprší mandát. O novém obyvateli Hradu budou v tomto případě každopádně v tajné volbě rozhodovat zákonodárci.
Souhlasí s ním i politolog Jiří Pehe, který je k možnosti přímé volby příštího prezidenta spíše skeptický. "V české politice nejde tolik o shodu jako o taktizování politických stran v závislosti na tom, jaké si myslí, že má jejich kandidát šance," říká. Podle jeho názoru by ke změně ústavy mohla naši politickou scénu podobně jako před několika lety na Slovensku donutit dlouhotrvající patová situace ve volbě hlavy státu.
A tuto variantu rozhodně nepovažuje za vyloučenou. "Ta možnost, že se volba zablokuje, je dost reálná. Klaus má totiž sice při podpoře všech koaličních stran šanci uspět, ale koalice není jednotná. Navíc není vyloučeno, že ho někteří z poslanců nebo senátorů ODS budou chtít vytrestat za jeho jednání po volbách," domnívá se Pehe. Dodává nicméně, že věří v prezidentovo znovuzvolení v druhé nebo třetí volbě.
Velká část veřejnosti by uvítala na Hradě ženu
Měli by si podle vás volit prezidenta přímo občané? |
Zdroj: Mori ČR |
K možnosti volit si prezidenta přímo se v poslední době přiklání i čím dál tím více občanů. Z výzkumu agentury Mori ČR, která se zabývá průzkumy v oblasti státní správy a samosprávy, vyplývá, že by si ji přálo 88 procent občanů, z nich většina (62 procent) by volila Václava Klause. Do nového funkčního období by ho poslalo více žen (70 procent) než mužů (54 procent).
Zajímavé zjištění přinesly odpovědi respondentů na otázku, jestli by rádi viděli na Pražském hradě ženu, které byly kladné v 82 procentech. Zásadně proti by se přitom postavila pouhá 4 procenta dotázaných. Spíše vlažné byly postoje k možné nové kandidatuře bývalého prezidenta Václava Havla, lidé ze 67 procent vyjádřili názor, že by na funkci kandidovat neměl. Exprezident přitom měl víc příznivců mezi mladšími lidmi mezi
V prezidentském křesle by lidé podle průzkumu suverénně nejraději viděli Václava Klause, následuje Václav Havel, Petra Buzková, Jiří Dienstbier a Vlasta Parkanová. Velkou roli by ale v případě přímé volby hrálo téměř 42 procent nerozhodných, kteří se nedokázali přiklonit k žádnému konkrétnímu jménu.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.