Nevhodné výroky
Případ Nečesaný: Šámal udělil soudci Lněničkovi výtku
26.08.2019 12:43
Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal udělil výtku soudci pražského vrchního soudu Jiřímu Lněničkovi, a to za výroky v souvislosti s případem Lukáše Nečesaného. Lněnička v soudní síni poté, co jeho senát zprostil Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu, hovořil o "špatném rozhodnutí". O výtce informoval Spolek Šalamoun, informaci potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.
Lněnička v březnu definitivě zprostil Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Předcházela tomu řada protichůdných rozhodnutí, Nečesaného se zastal Nejvyšší i Ústavní soud.
V jednací síni Lněnička při odůvodňování verdiktu uvedl, že rozhodnutí je špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. V písemném odůvodnění se zmiňuje o špatném řešení či výběru ze dvou špatných variant.
Šámal podle dopisu adresovaného Spolku Šalamoun rozumí kontextu a důvodům Lněničkových výroků. Měl zřejmě na mysli procesní situaci, ve které se vrchní soud ocitl. Přesto podle Šámala výroky narušily důstojnost soudcovské funkce, dobrou pověst justice a důvěru veřejnosti.
"Pokud ve správnost a spravedlivost rozhodnutí nevěří ani sám soud, který takové rozhodnutí vyhlašuje, logicky nelze důvěru ve spravedlivé rozhodnutí soudu očekávat od stran řízení či od veřejnosti jednání soudu sledující," stojí v dopisu, který ČTK poskytl Spolek Šalamoun. Šámal považoval za nevhodný také způsob, jakým se Lněnička vyjadřoval o rozhodování ostatních soudů v kauze.
"Doktor Lněnička vzal předmětnou výtku na vědomí, nicméně nyní se věnuje především dalším trestním věcem, a nebude se k ní tedy podrobněji vyjadřovat," sdělila mluvčí pražského vrchního soudu Simona Heranová.
Obžaloba tvrdila, že Nečesaný v únoru 2013 několikrát udeřil kadeřnici do hlavy polenem a sebral jí přes 10 tisíc korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Mladík byl dva roky ve vězení, nakonec byl pravomocně zproštěn.
Podle místopředsedy Spolku Šalamoun Václava Peričeviče je udělení výtky předsedou Nejvyššího soudu "věc zcela ojedinělá a naprosto unikátní" a spolek ji oceňuje jako projev reflexe. Šámal podle dostupných informací svou pravomoc čas od času využívá, statistika se k tomu podle Tomíčka zatím nevede. Jen za nesplnění oznamovací povinnosti podle zákona o střetu zájmů za rok 2018 dostalo výtku 19 soudců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.