Privatizací OKD se bude zabývat Brusel

Domácí
10. 4. 2014 10:34
Důl Paskov, součást OKD.
Důl Paskov, součást OKD.

Kauza privatizace OKD se opět dostane na stůl Evropské komise, kterou kvůli tomu interpeluje poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon (ODS). Do šesti týdnů musí unijní exekutiva odpovědět na otázky, zda byla privatizace OKD v souladu s evropským právem, zda a s jakým výsledkem ji komise šetřila a zda privatizace za netržní cenu není nepovolenou veřejnou podporou.

Komise se prodejem menšinového podílu OKD zabývala před několika lety, nejprve na základě podnětu společnosti Penta Finance z roku 2005 a pak poté, co se na ni v roce 2008 obrátilo sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ.

Europoslanec Hynek Fajmon.V závěrech, o kterých česká média informovala už v roce 2011, komise uvedla, že se o veřejnou podporu nejednalo a že prodejní cena podílu nebyla pod jeho tržní hodnotou. Nyní toto stanovisko pro Radiožurnál zopakovala.

"Mohu pouze konstatovat, že Evropská komise v tom svém aktuálním stanovisku potvrdila to, co řekla už tuším v roce 2011, to znamená, že při tomto prodeji nebyla poskytnuta veřejná podpora," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl v době privatizace menšinového podílu ministrem financí.

"Chci také připomenout vyjádření jednoho ze současných vlastníků OKD, který prohlásil, že kupoval svůj podíl v OKD za cenu, za kterou stát tento podíl prodával. To znamená, ani tam nemohlo dojít k nějakému neoprávněnému zisku z hlediska prodeje státního podílu," připomněl také slova finančníka Zdeňka Bakaly.

Tehdejší vláda, která původně schválila prodej minoritního podílu za 2,25 miliardy korun, podle Sobotky postupovala zcela standardně a na základě zákonů. I v první fázi vycházela prý ze znaleckého posudku. Nakonec stát po odmítnutí první ceny Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže podíl prodal za 4,1 miliardy korun. I na tuto cenu se ale snesla kritika a komise ji musela prověřit.

"Vím, že komise už jednou prodej OKD zkoumala. Ukázalo se ale, že přitom pracovala s podklady nikoli ministerstva financí, ale s argumenty, které dodali právníci kupce," poznamenal k tomu nyní Fajmon. Domnívá se proto, že je dostatečně silný důvod pro nové přezkoumání.

Europoslanec připomněl, že z posledních mediálních informací plynou nápadně nevýhodné podmínky prodeje pro Českou republiku. "V kupní ceně nebyly údajně zohledněny ceny dceřiných firem, jelikož nebyly vůbec oceněny soudním znalcem," uvedl Fajmon. Výsledná cena privatizace státního podílu je proto podle něj nízká a neodpovídá tržnímu ocenění.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ