Sdružení místních samospráv vyzvalo vládu, aby provedla revizi projektu Pošta Partner, v rámci kterého Česká pošta převádí pobočky na jiné provozovatele. Jsou mezi nimi například obecní úřady a místní obchodníci. Projekt nemá vyvážené podmínky a některé obce na něj doplácejí, uvedli v pondělí zástupci sdružení na tiskové konferenci. Mluvčí pošty Matyáš Vitík na to uvedl, že projekt je nastavený vyváženě a je životaschopný. Také padlo rozhodnutí o tom, že Česká pošta se nestane bankou a vypíše výběrové řízení na partnera pro poskytování bankovních a pojišťovacích služeb.
Podle předsedy sdružení Stanislava Polčáka pošta neposkytuje partnerům takovou míru odměny, aby provozování poboček v některých případech nebylo pro obce ztrátové. Smlouvy navíc na obce přenášejí vysokou míru odpovědnosti včetně sankcí.
Sdružení se nelíbí, že ČTÚ stále nevydal prováděcí vyhlášku k poštovnímu zákonu. "Obce nechtějí přijímat tak závažné rozhodnutí, jako je převzetí pošty do vlastní režie v době, kdy není vyjasněno, jakou hustotu sítě poboček bude muset Česká pošta provozovat. Klíčová vyhláška totiž zatím nebyla vydána a starostové si nemají kde ověřit, zda v jejich obci může pošta bez náhrady skončit či ne," uvedl Polčák.
Podle Polčáka obcím nevyhovuje ani provozní model, který pošta uplatňuje tam, kde na venkově má vlastní pobočku. Vadí jim zejména nevhodná otevírací doba, která nebere ohled na dojíždějící občany.
Projekt Pošta Partner podle Vitíka obsahuje fixní odměnu od České pošty i plnění orientované na objem poskytnutých služeb. "Podmínky považujeme za vyvážené, o čemž svědčí i velké množství subjektů, které franšízy provozují," dodal Vitík.
Česká pošta provozuje 3214 poboček, z toho zhruba 140 partnerských. Podle Vitíka je připraveno dalších zhruba 200 projektů na letošní rok. Do roku 2025 by měla mít pošta jen 700 vlastních poboček a 2500 partnerských. Projekt vzala vláda na vědomí loni v únoru.
Kromě toho také zaměstnává přes 30.000 lidí. V roce 2014 hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu. Za loňský rok firma očekávala zisk kolem 50 milionů Kč.
Český telekomunikační úřad přiznal poště za rok 2014 příspěvek na úhradu ztráty z poskytování základních služeb 657 milionů Kč. To je o 1,1 miliardy korun méně, než firma požadovala. Podobně podnik skončil, když žádal zaplacení nákladů za rok 2013. Od května pošta zdraží některé služby, například poslání dopisu bude stát 16 Kč místo 13 korun.
Bankou nebude
Česká pošta nebude zakládat vlastní banku. Vypíše výběrové řízení na partnera pro poskytování bankovních a pojišťovacích služeb po roce 2017, kdy vyprší nynější smlouva s ČSOB. Návrhem se má ve čtvrtek zabývat vláda. O možnosti požádat o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb představitelé pošty hovořili loni a předloni.
Do konce příštího roku má Česká pošta smlouvu o poskytování finančních služeb na pobočkách s ČSOB, která na poštách nabízí služby pod hlavičkou Poštovní spořitelny. Z bankovních a pojišťovacích služeb má státní podnik výnosy zhruba 1,5 miliardy korun ročně.
Pošta chce tento týden podepsat smlouvu s poradcem, který jí pomůže s výběrem nového bankovního partnera nebo partnerů. Výběr by měl podle Vitíka začít tak, aby celý proces skončil ještě v letošním roce.
"Chceme na základě smlouvy získat minimálně stejné finance jako dosud, optimálně ještě vyšší. Chceme se také zaměřit na druh onoho partnerství, nechceme mít zprostředkovatelskou, ale partnerskou smlouvu," řekl Vitík.