Problém nového pana Evropy: podezřelé smlouvy
06.12.2009 19:17 Exkluzivně
Ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel ještě jako velvyslanec v Austrálii podepsal několik podezřelých smluv za statisíce korun.
Pod takzvanou ekonomickou diplomacii, která má podporovat český export a obraz republiky, se dá skrýt mnohé. Třeba i "studie o stavu a rozvoje cestovního ruchu a zejména eko-turismu v oblasti jižního Pacifiku" za 470 tisíc korun nebo "analýza možného nakládání s odpady a jejich zpracování ve státech Cookovy ostrovy, Samoa a Fiji" za 495 tisíc.
Oba projekty objednal ještě jako velvyslanec v Austrálii nový ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. Generální inspekce ministerstva zahraničí, která je zkoumala, je k nim značně kritická.
Zděšení inspektoři
Nálezy inspekce znějí hrozivě: netransparentnost, porušení zákona o rozpočtových pravidlech, zákona o finanční kontrole, zákona o veřejných zakázkách apod. Navíc prý existuje podezření, že úředníci dokumenty "účelově vyráběli", aby zakrývali před kontrolory nedostatky.
Konkrétně třeba smlouva na studii o odpadech (na Cookových ostrovech, Samoi a Fidži) byla podepsána v září 2008. Faktura byla zaevidována na ministerstvu až 22. října, ale datum splatnosti měla o sedm dnů dříve. Studie přitom měla být podle protokolu dodána až 1. prosince. Podobný problém objevila inspekce ještě u jednoho projektu na velvyslanectví v kolumbijské Bogotě - za nesrovnalosti jsou tak podle inspektorů odpovědni velvyslanci Juraj Chmiel v Austrálii a Zdeněk Krejčí v Kolumbii.
Chmiel tvrdí, že potřeba vypracovat studie vyplynula z jednání s představiteli ostrovních států. A ministerstvo zahraničí podotýká, že přijalo opatření, aby se nic z toho, na co upozorňuje inspekce už neopakovalo.
Foto: ČTK, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.