Prohlášení rektora Univerzity Karlovy prof. Václava Hampla
24.05.2008 18:10
Prohlášení rektora Univerzity Karlovy prof. Václava Hampla k problematice převodu Fakultních nemocnic na akciové společnosti.
„Reforma zdravotnictví je aktuální téma, které poutá pozornost české veřejnosti. Kontroverzní iniciativou Ministerstva zdravotnictví je návrh transformace fakultních nemocnic na akciové společnosti. Vzhledem k tomu, že se tento krok zásadním způsobem týká zabezpečení odborné péče v těchto klíčových nemocnicích, výuky medicíny i dalšího rozvoje lékařského výzkumu, je povinností univerzit s lékařskými fakultami podílet se na přípravě budoucího uspořádání. Proto Univerzita Karlova, Masarykova univerzita i Univerzita Palackého již delší dobu vydávají stanoviska, zpracovávají analýzy a vypracovávají vlastní návrhy - nabízejí dialog, který je však stále bohužel spíše skromný.
Současný právní stav opravdu není vyhovující a jeho změna je potřebná. Klíčová je však otázka, jak navrhovaná změna vypadá a je-li to změna k lepšímu. Podle návrhu Ministerstva zdravotnictví má jít o změnu na akciové společnosti, přičemž většinu akcií by měl vlastnit stát a blokační menšinu univerzita.
Problémem je, že návrh je předkládán bez provázání na ostatní reformy a systém financování zdravotnictví jako takový. Argumentů proti univerzitním nemocnicím ve formě akciových společností je mnoho. Samo ministerstvo chce - logicky - fungování těchto společností upravit výjimkami a novými pravidly mnohdy jdoucími proti podstatě obchodních společností. Nabízí se tedy otázka, proč tedy vlastně vycházet z modelu komerční firmy, jejíž základní povinností je vytvářet zisk pro své akcionáře a kde možnost veřejného financování bude evropskými pravidly omezena, přičemž nabízená cesta výjimek z obchodního zákoníku nebyla podepřena právními ani ekonomickými analýzami, natož zkušenostmi.
Univerzita musí být zodpovědná především za odborný chod nemocnice v instituci, kterou ale fakticky, díky minoritnímu postavení, nebude moci řídit. Blokační minorita sice je klíčová u majetkových záležitostí, neřeší ale další, a to zásadní věci, například strukturu odborných pracovišť, personální politiku umožňující co nejlepší garanci kvality zdravotní péče i výuky studentů či konkrétní zaměření vědecké a výzkumné činnosti.
Musím říci, že po detailní analýze považuji formu univerzitních nemocnic jako akciových společností za velmi nevhodnou. Pokud ale zůstane návrh Ministerstva zdravotnictví, jako nezbytné se jeví splnit řadu podmínek. Hlavními jsou odstranění mnohých omezení, které tato firma přináší (je-li to vůbec možné) a zajištění potřebných kompetencí univerzity, což nelze jinak než většinovým podílem. Nejde nám o majetkové záležitosti, ty by byly díky blokační minoritě státu pod jeho kontrolou. Bez splnění těchto podmínek univerzity budou nuceny setrvat na zásadním nesouhlasu s navrhovanou transformací.
Naším návrhem je transformace fakultních nemocnic do podoby veřejnoprávních institucí, se kterými máme v České republice dlouholeté dobré zkušenosti. Takto existují už deset let veřejné vysoké školy, příkladem jsou také ústavy Akademie věd. Provedené rozbory jednoznačně ukazují, že tato forma je vhodnější a umožňuje zásadní problémy, jakož i vhodnou dělbu kompetencí mezi státem a univerzitou, vyřešit. Principy takového návrhu univerzity již zveřejnily a nyní dokončují práce na formulaci celého alternativního návrhu.
Univerzita Karlova má pět lékařských fakult s vazbou na tři fakultní nemocnice v Praze a jednu v Plzni a Hradci Králové. Jednu lékařskou fakultu mají Masarykova univerzita a Palackého univerzita, které jsou napojeny na fakultní nemocnice v Brně a v Olomouci. O tato zdravotnická zařízení tedy jde, ke garanci kvality těchto nemocnic, které mají být i jménem spojeny s univerzitami, se vysoké školy hlásí a samozřejmě jsou připraveny i nést odpovědnost. To však nebude bez vytvoření odpovídajících podmínek ze strany státu možné."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.