Prostituce zažívá přelom. Ženy opouštějí ulice
10.07.2007 07:35 Původní zpráva
Prostitutky pomalu vyklízejí ulice a stěhují se do nočních klubů a privátních bytů. Důvodů je několik: časté policejní kontroly, otevřené hranice EU i městské vyhlášky. Co vítají "postižené" obce, toho se bojí policie i neziskové organizace.
Změna působiště prostitutek s sebou totiž nese některé problémy a rizika. Zejména tzv. priváty lze jen obtížně lokalizovat a policie postupně ztrácí možnost kontroly nad mnoha provozovatelkami nejstaršího řemesla. Muži zákona mohou do soukromého bytu vstoupit pouze tehdy, když mají podezření na páchání trestného činu. Protože prostituce sama o sobě není trestným činem, museli by policisté mít podezření, že je v bytě např. někdo držen násilím. "Kontrola ze strany policie a státních orgánů je v případě privátů a soukromých podniků samozřejmě obtížnější, neboť je pouze na dobrovolnosti majitele klubu, jestli pustí policii dovnitř," přiznává mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.
Lokalizovat byt, kde se provozuje prostituce, není tak snadné jako si všimnout prostitutky na ulici. Jenže dobře utajený byt není jediný problém, který policii ztěžuje práci. Pokud nějaká žena ve svém soukromí provozuje sex za úplatu a nelze prokázat, že je k tomu nucena, nemají policisté podle vyjádření Policejního prezidia žádnou možnost, jak ženám překazit provozování jejich nekalé živnosti.
Otevřené hranice a úpadek řemesla
Hana Malinová z organizace Rozkoš bez rizika, která se snaží těmto ženám pomáhat, vidí dvě hlavní příčiny úbytku pouliční prostituce. "Po častých policejních raziích prostitutky z ulic postupně mizí. Práce na ulici je nebezpečná, méně výnosná a ženy jsou opakovaně kontrolovány policií," říká Hana Malinová. Zájemkyně o práci v sexbyznysu si vyhledávají jiná pracoviště. Poukazuje na to, že v současné době jsou velmi moderní a žádané tzv. super(sex)markety nebo také sexparky, které se nacházejí na území hlavního města (Sexpark Holešovice, Darling Cabaret). Zákazník si vybírá z mnoha (až 150) žen a dívek podle svého vkusu.
"Jsou města jako třeba Dubí, kde prostituce na jedné straně obyvatele obtěžuje, na druhé straně z ní řada z nich těží, především majitelé restaurací. Přesto i tam je vidět úbytek zákazníků," říká Malinová. Podle jejího názoru souvisí pokles počtu sexuálních pracovnic v příhraničních oblastech zejména s otevřením hranic po vstupu do EU, kdy už si řidiči kamionů nemusejí krátit dlouhé čekání na hranici sexem za peníze.
Týmy terénních pracovníků poskytují prostitutkám nejen osvětu – informace, jak se vyhnout pohlavním chorobám či agresivním zákazníkům, ale nabízejí jim i vyšetření na pohlavní choroby ve svých střediscích v Praze a Brně nebo pojízdné ambulanci. Pracovníci organizace Rozkoš bez rizika nekontaktují sexuální pracovnice jen na ulicích, kde je situace zřejmě nejhorší. Navštěvují také noční kluby a priváty. "Do sedmdesáti procent nočních klubů nás vpustí. Dívky už nás znají a zvou nás dál. Celkově vládne vstřícnost a děvčata nás navštěvují i sama. Ale je část klubů, kam se prostě nedostaneme," říká Malinová. Horší je to podle ní s kontaktováním žen v soukromých bytech. Buď musejí hledat v inzerátech, nebo se jim někdy dívky přihlásí samy.
Kluci bez konkurence a zákaz prostituce jako vedlejší efekt
Ústí nad Labem jako jedno z několika měst v České republice zakázalo prostituci na svém území. Iroinií je, že zákaz poskytování sexuálních služeb přišel s vyhláškou, jejíž prioritou bylo vyčistit ulice od žebráků. Znění vyhlášky se postupně upravovalo, až v ní zůstal jen zákaz pouliční prostituce, která Ústí nikdy příliš netrápila. "Je úsměvné, že právě Ústí nad Labem zakázalo nabízení sexuálních služeb na ulici, když tam prakticky nebyl nikdo, kdo by poskytoval sex za peníze," říká k tomu Hana Malinová.
Vytlačit prodejné ženy z ulice se snaží i Děčín a Cheb. Tisková mluvčí městského úřadu v Chebu Martina Kuželová zdůraznila, že Cheb byl úplně první v České republice, kde vyhláška zakázala poskytování sexuálních služeb na území města. "Naše vyhláška postihuje pokutou nejen prostitutky, ale i zákazníky," řekla k tomu Martina Kuželová.
Podle pracovnice dobročinné organizace však vedlo vytlačení děvčat z ulic k rozšíření dětské prostituce. "Je to paradox. Holky na ulici nesmí, ale nezletilým chlapcům v nabízení sexu nikdo nebrání a nemají 'konkurenci'. Viděla jsem to na vlastní oči a rozhodně to neprobíhá nijak skrytě. Určitě bych na ulici viděla raději prostituky než nezletilé chlapce," řekla. "Co se týče dětské prostituce, tak na tu vždy upozorní média, ale ani speciální policejní jednotka nikdy nic nezjistila," reagovala na tuto informaci Martina Kuželová. Nikdo však podle ní nemůže s jistotou říci, že ve městě nenarazíte na malé chlapce nabízející sex za peníze.
Ilustrační foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.