Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality šetří pozadí lednové amnestie prezidenta Václava Klause. K výslechu si v červenci pozval bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa, který však jakýkoliv podíl na přípravě amnestie v podobě, jak byla tehdejším prezidentem Klausem vyhlášena, odmítá. Vicekancléř Petr Hájek, který o svých radách prezidentovi i v oblasti amnestie veřejně hovořil, zatím vypovídat podle svých slov nebyl.
O vyšetřování amnestie informoval jako první server Česká pozice. Jak daleko je policie s vyšetřováním, mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej prozradit odmítl. "Věcí se zabýváme na základě anonymního podání od ledna. Další informace nemohu k případu poskytnout," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ Ibehej.
Hned po vyhlášení amnestie začala média pátrat, kdo všechno ji kromě prezidenta Václava Klause připravoval. Někdejší ředitel politického odboru na Pražském hradě Ladislav Jakl v médiích tvrdil, že Klaus se radil při přípravě amnestie s ním a vicekancléřem Hájkem. Hájek však u policie vypovídat zatím nebyl. "Ne, ne, ne, ne, ne," odpovídal Hájek na dotazy on-line deníku TÝDEN.CZ, zda byl u výslechu, zda o vyšetřování policie věděl, zda byl někdo z jeho blízkých spolupracovníků na policii a podobně. Jakl on-line deníku TÝDEN.CZ nezvedl telefon a neodpověděl na SMS.
Bývalý právník Pražského hradu Pavel Hasenkopf svůj podíl na kontroverzní abolici prezidenta Klause odmítá, policie však předvolala k výslechu zatím právě jeho. "Během července jsem byl předvolán k podání vysvětlení na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality; vyrozuměl jsem, že existuje podezření, že rozhodnutí prezidenta republiky č. 1/2013 Sb. o amnestii, konkrétně jeho aboliční část (čl. II), mohlo plně či částečně být výsledkem korupčního jednání, tj. že za přijetí takového rozhodnutí byl nabídnut (finanční či jiný) úplatek buď přímo prezidentu republiky, anebo někomu z jeho okolí, kdo by případně byl způsobilý prezidenta republiky ovlivnit tak, aby takové rozhodnutí učinil. Pokud policie obdržela trestní oznámení v tomto duchu, je její povinností věc vyšetřit," uvedl Hasenkopf pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Jako bývalý právní poradce hlavy státu prý vyšetřování vítá. "Je to jediný způsob, jak 'úředně' vyvrátit všechna podezření tohoto druhu. Pokud by se tato podezření naopak potvrdila, pro mne osobně by to znamenalo hluboké osobní zklamání, pokud se týče lidí, se kterými jsem deset let spolupracoval a o jejichž bezúhonnosti jsem neměl důvod pochybovat," dodal Hasenkopf.
Na šetření má však i osobní zájem - chce totiž vyvrátit podezření, že byl jedním z tvůrců amnestie v té podobě, v jaké byla přijata.
Amnestii vyhlásil prezident republiky při svém novoročním projevu. Od té doby zastavila 499 stíhání s 904 obviněnými. Aboliční článek zahrnoval významné hospodářské kauzy s miliardovými škodami, například kauzu H-systému nebo Progres Investu.