Provod: Peníze, o něž jsme měli připravit stát, po nás nikdo nechtěl

Domácí
30. 11. 2011 17:05
Miroslav Provod letos na jaře na křest své knihy pamětí přišel s renomovaným advokátem Josefem Lžičařem.
Miroslav Provod letos na jaře na křest své knihy pamětí přišel s renomovaným advokátem Josefem Lžičařem.

Vydání uprchlého podnikatele Tomáše Pitra do Česka se komplikuje. Pražský Městský soud totiž ve středu vyhověl žádosti o obnově procesu. Vedle Pitra se toto rozhodnutí velmi dotýká i Miroslava Provoda, který si za zpochybňované daňové podvody už odseděl několik let.

"Jsem rád, že se nám to nakonec podařilo. Doufám, že nový soud jasně ukáže, že jsme se s Pitrem žádného podobného zločinu nedopustili," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Miroslav Provod, který už v minulosti naznačil, že by v případě úspěchu u české justice požadoval za více než dva roky ve vězení odškodné.

Případ ohledně podvodného vylákání 51 milionů korun za DPH spočívá od počátku na tvrzení kontrolorky finančního úřadu, která i při tomto jednání svá tvrzení zopakovala.

Soud ale tentokrát přihlédl především k novým znaleckým posudkům zpochybňujícím pravost podpisů na záznamu z daňové kontroly. "Upřímně, kdybychom stát ošidili o takové peníze, nechápu, že je po nás do dnešních dní nikdo z finančního úřadu nevymáhal. Prostě se to nestalo," argumentuje Provod.

Verdikt o obnově procesu ale není doposud pravomocný, protože státní zastupitelství se proti němu odvolalo. Případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Právě proto zůstává navenek v klidu i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který si myslí, že poslední události neovlivní vydání někdejšího "nepřítele státu", jak Pitra nazýval expremiér Jiří Paroubek. Jednání se švýcarskou stranou, kde se snaží Pitr získat azyl, stále pokračují. "Tady se zatím nic nemění. To rozhodnutí městského soudu není pravomocné. A i kdyby nakonec bylo, budeme usilovat o jeho vydání pro případné další soudní jednání," řekl Pospíšil.

PITR NA ÚTĚKU

Pitr byl zadržen loni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici. O jeho vydání do Čech rozhodl na konci září pravomocně tamní Nejvyšší federální soud. Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice ve Švýcarsku požádal o azyl.

Jeho žádost sice již koncem října zamítl švýcarský Federální úřad pro migraci, proti rozhodnutí ale bylo možné se odvolat k soudu. Pokud by rozhodnutí o obnově řízení nabylo právní moci, neměl by podle dřívějšího vyjádření Pitrova advokáta Jana Křivánka uložen podnikatel žádný trest, tudíž by nebyl dán ani základ žádosti ČR k dodání do výkonu trestu.

Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny dostal loni v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení.  

 

Další čtení

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Omezení odkladů zahájení povinné školní docházky Sněmovna schválila

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ