Provokace StB. <span>Číhošťský zázrak</span> a umučení kněze

Domácí
21. 2. 2010 17:30
Pátera Josefa Toufara StB umučila k smrti.
Pátera Josefa Toufara StB umučila k smrti.

Vychýlený kříž čili Číhošťský zázrak na snímku ze 4. ledna 1950.Komunisti zrovna slavili druhé výročí Vítězného února. Psal se 25. únor 1950 a v pražské nemocnici zemřel estébáky umučený kněz Josef Toufar. Bylo právě půl deváté a rádio v tu chvíli vysílalo Prodanou nevěstu a hned poté pořad Socialistické pochody.

Farář Josef Toufar tak byl de facto umučen na "oltáři Vítězného února". Jako důvod k jeho zatčení stačila maličkost, když se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti 11. prosince 1949 několikrát samovolně pohnul krucifix na svatostánku. Tehdy se zrodil Číhošťský zázrak i zrůdný plán režimu na zotročení církve.  

Toufar neměl na vybranou

Kdyby nebyl umlácen estébáky, skončil by nejspíše na šibenici nebo odsouzen na doživotí ve Valdicích či na Mírově. Strana se totiž Josefa Toufara snažila přinutit k doznání, že se stal agentem Vatikánu a Číhošťský zázrak sám "vyrobil". Krucifix měl rozhýbat s pomocí utajeného mechanismu a vše posléze potvrdit v připravovaném proticírkevním monstrprocesu. Estébákům se ovšem Toufara k takovému veřejnému přiznání nedařilo přinutit ani mučením. Gottwald proto vzkázal do věznice estébákům, "že se v tom moc hrabou", takže krutost vyslýchajících ještě zesílila, dokud kněze neubili k smrti.

Gottwald: Je to provokace!

Právě v době, kdy kněz umíral, zasedal v Praze Ústřední výbor KSČ (24 a 25. února 1950) a prezident Klement Gottwald tam zahřímal: "V malé vesničce se při kázání několikrát pohnul krucifix a zůstal obrácen k západu. Ukazuje se, že to měl být začátek velkolepé provokace!" Po roce 1989 bylo sice jednoznačně prokázáno, že číhošťský případ jako celek byl provokací StB a KSČ, ovšem mnoho otázek není podnes zodpovězených. Historikové, církev, žurnalisté či amatérští řešitelé záhad se třeba neshodli, co bylo skutečnou příčinou pohybu kříže na svatostánku.

ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna dala šanci uznání protikomunistického odboje
                        Komunistický prokurátor Vaš může znovu před soud

Časopis TÝDEN vyrazil na místo, kde se Číhošťský zázrak zrodil. Josef Toufar je sice v Číhošti na Vysočině ctěn, ovšem ve vsi  už od roku 1986 vládne stále stejný komunistický starosta. Proč? Ke starým otazníkům tak přibývají i nové.

• Jak je možné, že v třísethlavé Číhošti volí komunisty devadesát procent voličů (při posledních komunálních volbách v roce 2006 tady KSČM získala 89,91 procenta hlasů)?
Byl vůbec za umučení pátera Josefa Toufara někdo odsouzen?
Co způsobilo slavný Číhošťský zázrak? A co si o této záhadě myslí čtenáři TÝDNE?
Co se stalo s fotografem, který zachytil vychýlený čihošťský kříž?

Odpovědi na tyto i další otázky naleznete v pondělním vydání časopisu TÝDEN.

Foto: archiv Týdne

Další čtení

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce

Domácí
28. 4. 2025
Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ