Průmysl v červenci vykazuje nejlepší výsledek za pět měsíců

Domácí
7. 9. 2020 18:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Český průmysl zaznamenal v červenci nejlepší meziroční výsledek za pět měsíců, shodli se analytici. Jeho propad za celý rok by mohl podle nich činit jen sedm procent. Ovšem nejistotu vnáší další vývoj epidemie covidu-19. Průmyslová výroba v červenci zmírnila meziroční pokles na pět procent z červnových 10,5 procenta.

"Červencová čísla z průmyslu tak mírně příznivě překvapila, ačkoli je potřeba brát v potaz, že hodnoty v průběhu letních měsíců jsou méně vypovídající z titulu celozávodních dovolených. Podle posledního konsenzuálního očekávání analytiků se předpokládá propad tuzemského průmyslu letos téměř o 12 procent, na základě hodnot posledních měsíců se však zdá, že by mohl být mírnější. Zatím čekáme meziroční pokles zhruba o sedm procent," uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler.

Detailní informace za červenec svědčí o zmírnění propadu průmyslových tržeb a v porovnání s předchozími měsíci si vedly relativně dobře i nové zakázky, pokud se vezme v úvahu vliv počtu pracovních dní, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Údaje o vývoji tuzemského průmyslu za červenec jsou podle něj v souladu s předpokládaným scénářem postupného zlepšování situace po prudkých propadech aktivity z počátku jara, které byly reakcí na uzavírky v souvislosti s koronavirem.

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil na červencových datech pozitivně hodnotí pokračování trendu směrem k dohánění loňských vyrobených objemů a také zotavení klíčového odvětví výroby motorových vozidel. Mrzutou informací je naopak situace v sektorech výroby strojů, zařízení či konstrukcí. Tam podle něj nejen pokračuje předchozí útlum, ale v červenci se i dále prohloubil pokles objemu nových zakázek. Jde patrně o důsledek snížené investiční aktivity, a to primárně v tuzemsku.

Meziroční pokles o pět procent značí, že se průmysl z totálního zastavení a šoku v březnu a dubnu postupně dostal téměř na normální čísla, míní partner PwC ČR Petr Smutný. "Bohužel ale zároveň vidíme v posledních dnech opět výrazný nárůst počtu nakažených a je pravděpodobné, že epidemiologická situace bude v následujících měsících z provozního hlediska opět komplikovat nejen výrobu, ale i možnost prodeje, provozu služeb, a tím pádem i odbyt a spotřebu," podotkl.

Vzhledem k dalšímu vývoji pandemie koronaviru je situace stále značně nejistá, souhlasil analytik Deloitte David Marek. Za celý letošní rok očekává pokles průmyslové výroby o šest až osm procent.

Autor: ČTK Foto: , pikist.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ