Radar máme z krku, nese se z Brd. Každý ale nejásá
18.09.2009 06:00 Reportáž
Zpráva o konci plánů na výstavbu radarové základny nerozdělila v reakcích jen politiky, nýbrž i obyvatele obcí v Brdech. Řada tamních lidí je ráda, že má radar definitivně z krku. Jsou však i tací, kterým bude chystaná kopule a s ní spojený zájem zbytku země chybět.
Trokavec leží na samém okraji vojenského újezdu. Z blízkého lesa se v pošmourném odpoledni ozývá ostrá palba. "Je to velké zadostiučinění a vítězství zdravého rozumu a sedmdesáti procent občanů, kteří to tu nechtěli," jásá starosta Jan Neoral, jeden z největších odpůrců chystané stavby. Mnoho jeho spoluobčanů však takové nadšení nesdílí. "Neříkám na to nic, je jedno, jestli to bude, nebo ne," reaguje muž v montérkách.
ČTĚTE TAKÉ: Obama mi volal po půlnoci. Radar nebude, řekl Fischer
Na okně místní sokolovny visí už zprofanovaný obrázek přeškrtnutého radaru. V téměř prázdné hospodě, která je uvnitř, však starostovi-odpůrci nemohou přijít na jméno. "Starosta vesnici zabil," domnívá se štamgast Daniel Jeremiáš. Neoralovi klade za vinu, že vesnice s necelou stovkou obyvatel kvůli němu přišla o "radarové" peníze. "Nechápu také to, že místní, kteří jsou proti radaru, za peníze hlídají starou ruskou základnu u Míšova," rozčiluje se Jeremiáš.
Podle něj také obyvatele Trokavce více než základna trápí mnoho důležitějších věcí. Ubývající autobusové spoje, nezaměstnanost, další propouštění a vylidňování vesnice. "Skončí radar a po téhle vsi neštěkne pes," pokračuje Jeremiáš. "Ten humbuk za pár dní přejde," souhlasí hostinský, podle kterého radar vesnici rozdělil na dva nesmiřitelné tábory. "No, snad to tady aspoň starosta a jeho věrní oslaví," přemítá a rozhlíží se po prázdném lokále.
Radost v Mirošově
Stopy po odporu proti základně se v okolních obcích nacházejí jen těžko, často pouze v podobě zašlých plakátů na rezavých autobusových zastávkách. Regionu by více peněz jistě neškodilo, ať už by měly kompenzovat cokoli. Husté lesy v okolí přímo vybízejí k návštěvě, jenže už na kraji silnice výstražná cedule křičí, že dál smějí jen vojáci.
"Strávili jsme s tím spoustu času, který jsme mohli vynaložit jinak," myslí si starosta nedalekého Mirošova Vlastimil Sýkora. Město na rozdíl od Trokavce využilo vládní "kompenzační" miliony. "Opravili jsme za ně most," říká starosta, který zároveň doufá, že přívod peněz od státu neutichne úplně.
Úleva i nostalgie
Obyvatelé Mirošova mu vesměs dávají za pravdu. "Mám radost, asi jako všichni tady ve městě," směje se mladá prodavačka v cukrárně. "Neznám nikoho, komu by tady radar chyběl. Snad leda těm, kterým něco slíbili," myslí si žena, která podobně jako většina dotázaných nechce uvést své jméno ani se nechat vyfotografovat. Souhlasí s ní i další kolemjdoucí. "Vždyť je to dobře, jen ať si to tam nechají," odpovídá muž středního věku a ukazuje někam za domnělý oceán.
ČTĚTE TAKÉ: Američané couvli. Radar v Česku nebude
Obama mění plány. Radar nahradí nový deštník
Necelé dva kilometry od Míšova měl radar vyrůst. Les sahá až k posledním domům malé vesnice a dovnitř se může jen na povolení, i když už podle místních proslulou kótu 718 nikdo nehlídá. Majitel bistra u silnice vzpomíná na Američany, vládní delegace i novináře z celé Evropy, které hostil. "Nejlepší by bylo, kdyby nebyly žádné války a žádní teroristi - pak by nebyly potřeba žádné radary," přemítá Miloš Franče.
"Takhle se postaví za rok za dva další radar, akorát někde jinde," říká muž a ukazuje fotografie a další památky na své někdejší vzácné návštěvníky. "Já nejsem proti radaru. Ale další místní ano. Devadesát procent z nich jsou komunisti, kteří se za bývalého režimu objímali s Rusákama," myslí si Franče.
Foto: Lukáš Werner
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.