Dělnickou stranu bude u soudu zastupovat Vandas
04.01.2010 10:39 Aktualizováno 04.01. 10:50
Dělnickou stranou bude v řízení o návrhu na její rozpuštění před Nejvyšším správním soudem hájit předseda Tomáš Vandas. Oznámil, že využije podklady od stranických právníků.
Strana nepředložila žádné zvláštní návrhy na provedení důkazů. Vládě podle Vandase znovu chybějí argumenty pro rozpuštění strany.
ČTĚTE TAKÉ: Úředníci rozpustili akci Dělnické strany, strhly se bitky
Policie stíhá vedení Dělnické strany kvůli projevům
První kolo jednání začne před zvláštním sedmičlenným senátem přesně za týden. Vládu zastupuje právník Tomáš Sokol. Soud nechystá žádná zvláštní bezpečnostní opatření, uvedl mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.
O návrhu na rozpuštění Dělnické strany bude soud jednat už podruhé. První návrh ale soudci vloni zamítli kvůli nedostatku důkazů. Tentokrát vláda předkládá mnohem rozsáhlejší podklady s desítkami důkazů a rozšířenou argumentací. Soud zatím svolal na příští týden čtyři jednání od pondělka do čtvrtka. Podle Emmerta není zřejmé, zda verdikt padne již ve čtvrtek.
"Je možné, že senát rozhodne. Stejně tak ale může vyhlášení odročit. Při prvním projednávání návrhu na rozpuštění Dělnické strany bylo jednání odročeno o 14 dní," připomněl Emmert.
Podle Vandase přijedou Dělnickou stranu k soudu v pondělí podpořit její příznivci. "Lze očekávat, že kdo bude mít volno, přijede se podívat. Oficiálně ale nic svolávat nebudeme," řekl Vandas. Vyšší účast očekává v den vyhlášení rozhodnutí. Soud na jednání o Dělnické straně nepřipravuje žádná zvláštní bezpečnostní opatření. Pořádek před soudní budovou na Moravském náměstí ohlídá policie.
Jednací síň správního soudu má asi 50 míst. Novináři si musejí místa rezervovat. Zbytek soud nabídne veřejnosti. Vloni jednací místnost zaplnili především příznivci Dělnické strany. Předseda Vojtěch Šimíček je musel napomenout kvůli příliš hlasitým projevům.
Krajně pravicová Dělnická strana podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Její rozpuštění je podle vlády nezbytné i přesto, že strana zatím nemá velkou voličskou podporu. Vládní návrh podrobně rozebírá činnost strany, popisuje její akce i kariéry a veřejné projevy jejích členů a představitelů.
Dělnická strana tvrdí, že návrh na rozpuštění je účelový a nepravdivý. Vládě se prý nepodařilo prokázat svá tvrzení o spojitosti strany s neonacisty a nebezpečnosti pro demokracii. Podle Dělnické strany by měl NSS návrh znovu zamítnout.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.