Experti míní, že soud rozpustí Dělnickou stranu
10.10.2009 18:30 Původní zpráva
Konec Dělnické strany v Česku se blíží. Alespoň si to myslí odborníci na tuzemskou extremistickou scénu. On-line deník TÝDEN.CZ je oslovil v souvislosti se zveřejněním druhého vládního návrhu na rozpuštění krajně pravicové partaje. "Tak obsáhlý materiál už jen tak neustojí," věří například Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost, jež dlouhodobě monitoruje sympatizanty ultrapravice.
Všichni oslovení experti se shodují, že výrok Nejvyššího správního soudu bude přelomový. Jasně totiž stanoví mantinely, za kterých může v Česku ještě fungovat demokratická partaj. "Návrh splňuje veškeré náležitosti. Je tentokrát věcně podložený, argumentačně odůvodněný a poměrně silný," chválí práci ministerských úředníků právník František Valeš z Českého helsinského výboru.
PSALI JSME: Návrh na rozpuštění Dělnické strany ležel na poště
Sokol proti Dělnické straně: Návrh má u soudu šanci
A k jeho slovům se přidává i Ondřej Cakl. "Z mého hlediska to na zakázání strany stačí. V materiálu se píše, že partaj čítá 670 členů, z toho zhruba třetina jsou neonacisté. Ještě zvědavější jsem ale na přílohy, které vláda teprve předloží," naznačuje Cakl, kde by měla být hlavní síla návrhu.
Obrazové důkazy by totiž před soudem měli komentovat členové jednotlivých protiextremistických oddělení, kteří mají detailní přehled o místních stoupencích krajní pravice.
Stěžejní otázkou tak zřejmě bude, co všechno soud připustí jako důkazní prostředky. "To bude hlavní zádrhel. Návrh je připraven mnohem lépe než ten první, ale tím, že byla propásnuta první příležitost a že není jisté, co všechno bude možné v soudní síni využít, tak bych řekl, že šance jsou vyrovnané. Možné šedesát čtyřicet ve prospěch Dělnické strany," dodává politolog a někdejší soudní znalec zaměřený na extremismus Miroslav Mareš.
Právě to, jak se soud vypořádá s jednotlivými důkazy, bude hrát velkou roli při formování závěrečného verdiktu, připouští i zástupce státu, pražský advokát Tomáš Sokol. "Existuje suma poznatků, jak se nějaká politická strana chová. A pokud soud řekne, že to ještě nestačí na její zákaz, budeme vědět, že je možné si dovolit více. Že je možné v extrémních aktivitách i šířit znepokojující, zraňující a zneklidňující myšlenky. Takový judikát už evropské právo zná," tvrdí právník.
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer si myslí, že současná vláda má už značně ulehčenou situaci. "Při prvním pokusu nikdo netušil, podle jakých kritérií se to bude posuzovat. Nyní už mělo ministerstvo nalajnované hřiště," soudí Langer.
ČTĚTE TAKÉ: Vládní repete. Kabinet chce zrušit Dělnickou stranu
Ani jasná kritéria, kdy je možné v demokratickém zřízení rozpustit politickou partaj, však podle něj nemusejí stačit k zákazu Dělnické strany. "Obávám se, že to vymezení je velmi velmi striktní a kumulativní. Netroufnu si proto říci, zda vláda uspěje," dodal Langer.
Cakl si přesto od návrhu slibuje, že bude znamenat přelomový krok v boji proti neonacistům. "I když si obratem založí novou politickou stranu, soud může vyřknout takový ortel, že jim v podstatě zakáže na pět let politickou činnost," nabízí řešení.
Obává se pouze toho, že soudci návrh zamítnou kvůli formálním či procesním nedostatkům. A právě na tuto kartu zřejmě vsadí šéf Dělnické strany Tomáš Vandas. Ten už se v sobotu nechal slyšet, že i druhý vládní návrh je ideologicky motivovaný paskvil.
"Je to snůška účelových lží, která má v obyčejném ideovém boji zlikvidovat opoziční stranu šířící nepohodlné myšlenky a těšící se vzrůstající podpoře občanů," horlí Vandas.
Foto: Robert Zlatohlávek, Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.