Pátrání vychází naprázdno. Útočníci z Vítkova unikají
17.05.2009 10:00 Původní zpráva
Po pachatelích žhářského útoku na Romy ve Vítkově na Opavsku policie zatím pátrá marně, už měsíc. Cestu k útočníkům jí neumetla ani přednostní objednávka politiků. Ti unikají - stejně jako v desítkách podobných případů.
Ani měsíc po požáru ve Vítkově nemají policisté v rukou v podstatě žádná nová zjištění, ani tip na podezřelé osoby, které dům romské rodiny zapálily. Krátí se jim tak lhůta, jež jim dal Policejní prezident Oldřich Martinů před dvěma týdny. Tehdy pronesl, že "nejpozději do měsíce se vyšetřování pohne ke konkrétním osobám", důvody svého optimismu ale nijak neupřesnil.
Dvouletá dívenka, která utrpěla při požáru popáleniny na osmdesáti procentech těla a prodělala několik transplantací kůže, zůstává ve vážném stavu. "Mohu jen říci, že ji lékaři udržují v umělém spánku," opakují donekonečna v ostravské nemocnici.
Zločin beze svědků
Policie stále pracuje se třemi možnými motivy. První motiv: šlo o pomstu či upozornění na dluh ze strany lichvářů. Druhý: osobní spory. Třetí: případ má rasový podtext - zápalné láhve do domku vhodili pravicoví radikálové.
Útočníci použili osvědčený scénář: noc, zápalná láhev a žádní svědci. To je postup, který dělá ze žhářství takřka dokonalý zločin. Policejní archivy obsahují řadu případů, kdy žháři útočili právě na romské rodiny, plameny používají k zastrašování i mafiáni. Výjimečné nejsou ani ohňové výhrůžky adresované politikům. Ve všech případech je úspěšnost policie minimální.
ČTĚTE TAKÉ: Martinů: Policie by žháře z Vítkova mohla znát do měsíce
Obětí žhářského útoku se stala i Barbora Jelonková, veterinářka a krajská zastupitelka za ČSSD z Ostravy-Muglinova. První květnový den ve tři hodiny ráno jí neznámý pachatel zapálil auto před domem. "Odmítám, aby byl útok spojován s mými politickými aktivitami," ohradila se proti možné pohnutce žhářského útoku Jelonková.
Odloženo, pachatel neznámý
Vyšetřovatelé zatím o motivech tohoto činu mlčí. "Existuje několik vyšetřovacích verzí, čekáme na expertizy z místa činu," říká Gabriela Holčáková z ostravské policie. Z vyjádření svědků vyplývá, že útok nebyl náhodný. Ze skupiny tří vozů si totiž palič vybral auto, které používala právě Jelonková.
S podobným útokem má osobní zkušenosti i pardubický primátor Jaroslav Deml z ODS. V červnu 2007 mu kdosi před domem rovněž zapálil auto. Vyšetřovatelé sice krátce na to konstatovali, že "požár někdo založil úmyslně", útočníka však nenašli. Po třech měsících tehdy spis založili s poznámkou: pachatel neznámý.
Primátor Deml ani po dvou letech nepochybuje, že příčinou byl politický motiv. "Tehdy jsem to bral jako výstrahu," přiznává. Pardubickému primátorovi se zapálené auto připomnělo ještě jednou. Letos v lednu totiž ve schránce našel rukou psaný výhružný anonym. "Kromě jiného v něm byla zmínka i o onom žhářském útoku," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Deml. Policie nevypátrala ani původce anonymu.
Požár není vražda
V Česku jsou hasiči ročně voláni asi k pětadvaceti tisícům požárů. Policejní experti však zkoumají požár jen v případě, že se předem nedá vyloučit jeho úmyslné založení nebo založení z nedbalosti, což je zhruba u desetiny ohňů. Přestože kriminalisté obvykle naprosto přesně popíší, jak požár vznikl, dopadnout pachatele se často nepodaří.
Oheň zamete všechny stopy, které by detektivy ke žháři navedly. "Zatímco u vraždy zpravidla zajistíte třeba otisky nebo stopy DNA, na požářišti se hledají podobné stopy pro individuální identifikaci hůře," vysvětluje Veronika Sekyrová, odbornice na zjišťování příčin požárů z Kriminalistického ústavu Praha.
ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Vítkova převzala dary: nádobí a ložní prádlo
Alespoň jeden fakt může detektivy uklidnit. Oproti devadesátým letům výrazně ubylo případů, kdy ohněm zastrašovala mafie podnikatele, kteří nechtěli platit výpalné. Takzvaný racketeering (vybírání výpalného) podle zprávy Útvaru na odhalování organizovaného zločinu z roku 2007 - novější zatím není k dispozici - postupně z rejstříku tuzemských gangsterů mizí.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.