Osvobozující verdikt
Soud podruhé osvobodil obviněného z popírání holocaustu
01.11.2010 19:18 Aktualizováno 01.11. 20:06
Okresní soud pro Prahu - západ opět osvobodil Čechokanaďana Vladimíra Stworu, který na svůj web umístil český překlad článku zpochybňujícího holocaust.
Obžaloba Stworu viní z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, muž obvinění odmítá. Okresní soud jej obžaloby zprostil již loni, nadřízený soud však poté verdikt zrušil.
Rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat. Prvoinstanční soud Stworovi původně uložil trestním příkazem desetiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let, muž však proti tomuto rozhodnutí podal odpor, a ve věci se tak muselo konat hlavní líčení.
V něm pak soud rozhodl odlišně a loni v prosinci muže obžaloby zprostil. Nadřízený Krajský soud v Praze však verdikt v neveřejném jednání zrušil a kauzu vrátil k novému projednání.
V případu jde o český překlad článku pod názvem "Holocaust a jeho čtyřmilionová varianta", u něhož byl jako autor uveden "D. Cassidy". Stwora text podle spisu umístil na své internetové stránky v červenci 2007. Článek podle obžaloby zpochybňuje nacistickou genocidu Židů za druhé světové války z hlediska počtu obětí i v otázce existence táborů smrti a plynových komor.
Z textu článku Bláha upozornil mimo jiné na tvrzení: "Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece". Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o "podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války".
Soud musel proces zopakovat, protože původní soudce Pavel Vosmanský mezitím odešel k jinému soudu. Nová soudkyně Lenka Mrázková ovšem dospěla ke stejnému závěru jako loni Vosmanský. A to i přes to, jak upozornila, že je v rozporu s právním názorem Krajského soudu v Praze.
Článek holocaust nevyzdvihoval ani neomlouval
Při stručném odůvodnění Mrázková poukázala na dřívější rozhodnutí Nejvyššího soudu. Aby bylo mužovo jednání trestné, muselo by například vyzdvihovat pozitivní rysy nějakého hnutí. To se však podle soudkyně nestalo. Aby šlo o trestný čin, musel by Stwora také podle ní veřejně popírat, že se genocida vůbec stala, zlehčovat ji, relativizovat ji nebo ji schvalovat. Ani to se podle Mrázkové neprokázalo. Článek podle ní holocaust ani nijak neomlouvá historickým kontextem.
Stejně tak se podle Mrázkové neprokázalo, že by Stwora text publikoval s úmyslem popírat nebo zpochybňovat holocaust. Soudkyně mu naopak uvěřila, že cílem zveřejnění článku bylo vyvolat diskusi. "Ten úmysl deklaruje od počátku. A asi se mu to i povedlo - vyvolat diskusi," řekla Mrázková při odůvodnění rozsudku. Stwora předtím uvedl, že jím publikované texty čte průměrně asi dva tisíce lidí, tento článek si však kvůli procesu již přečetlo více než 45 tisíc lidí.
Muž stejně jako již dříve obvinění odmítl. Znovu upozornil na to, že není autorem článku, ani jej nepřekládal a s obsahem textu se neztotožňuje. Stejně jako loni řekl, že článek publikoval v Kanadě, web serveru se nachází v USA a v těchto zemích nejde o trestný čin. "Článek nezpochybňuje počet obětí. Článek pouze poukazuje na rozpory v oficiálních zdrojích," řekl.
Podobně jako již dříve prohlásil, že jeho web přináší alternativní pohled na různé problematiky, nevyhýbá se kontroverzním tématům a neřídí se "diktátem politické korektnosti". "Odmítám nálepku popírače. Připouštím, že článek vznáší jisté pochybnosti. Pochybovat je přirozená lidská vlastnost," řekl soudu.
Prvoinstanční soud Stworovi původně uložil trestním příkazem desetiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let, muž však proti tomuto rozhodnutí podal odpor, a ve věci se tak muselo konat hlavní líčení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.