Šéf Národního muzea Michal Lukeš se nemusí bát o místo, prošel tichým výběrovým řízením. Ředitele Národní galerie Milana Knížáka si na ministerstvu také přezkoušeli, ale ještě čeká na výsledky. Žádný z nich neměl protivníka.
Přesluhující šéfové kulturních institucí se ještě na jaře mohli strachovat o místo. Ministr kultury Václav Jehlička plánoval, že všichni ředitelé sloužící déle než šest let budou své místo obhajovat v řádném výběrovém řízení. Úřednický ministr kultury Václav Riedelbauch jeho plány pozměnil, konkurz uskutečnil v tichosti. Proti ředitelům se ani nepostavili žádní soupeři.
"Vlastně nejde o výběrové řízení, ale o hodnocení dosavadní činnosti. Pan Lukeš jím už prošel kladně. V případě pana Knížáka komise zpracovává výsledky a předá je ministrovi k posouzení," říká mluvčí ministerstva kultury Viktorie Plívová.
ČTĚTE TAKÉ: Konkurz na Knížákův post se odkládá, Jehlička to nestihne
Knížák: Konečně jsme adekvátně naplnili Veletržní palác
Ministerskou komisi vede náměstek František Mikeš a jako první se před ní v říjnu zpovídal ředitel Národního muzea Michal Lukeš. "Požádal jsem, jestli bych nemohl jít mezi prvními. Vzhledem k projektům, které má muzeum před sebou, bylo nutné, aby ho vedl nezpochybnitelný ředitel," říká Lukeš. Pohovor trval tři hodiny. Později Lukešovi přišel dopis od ministra s kladným hodnocením. Komise navíc doporučila, aby ministr poděkoval Lukešovi za odvedenou práci.
Jako druhý se šel na ministerstvo hájit ředitel Národní galerie Milan Knížák. Ještě není zřejmé, s jakým výsledkem. Jako poslední letos před komisi předstoupí ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková. Další ředitele čeká „konkurz" až v roce 2010.
Podle dnešních zákonů záleží čistě na rozhodnutí ministra, kdo povede nejvýznamnější instituce v zemi. Na ministrovi také záleží, zda a jaké řízení uspořádá. Ředitelé mohou své funkce vykonávat bez časového omezení. Neprošel totiž návrh ministra Jedličky, aby byl jejich mandát omezen na šest let.
Foto: Karel Šanda