Boj proti hazardu
Registr gamblerů nabírá zpoždění, bude nejdřív za dva roky
24.09.2017 06:00 Původní zpráva
Měla to být hlavní zbraň v boji proti hazardu a zadlužování. Registr gamblerů, lidí v exekuci a na sociálních dávkách však bude mít minimálně další dva roky zpoždění. Důvodem je nepovedený tendr ministerstva financí.
Registr gamblerů je klíčovým bodem novely zákona o hazardních hrách, která začala platit počátkem letošního roku. Vedle patologických hazardérů má znemožnit hraní na automatech, karet či rulety například lidem, kteří pobírají nějakou sociální dávku, a jejich rodinným příslušníkům (viz Kdo má být v registru). Plán je následující: obsluha v hernách bude kontrolovat občanské průkazy, a pokud zjistí, že je host na "černé listině", vykáže ho. Jinak podniku hrozí pokuta až padesát milionů korun. Stát chce tímto opatřením zabránit dalšímu zadlužování gamblerů a lidí závislých na dávkách.
Nepovedený tendr
Databáze měla začít fungovat již letos v lednu. Ministerstvo financí nejprve odsunulo její spuštění na rok 2018, ale ani tento termín nestihne. Bude to nejdříve v roce 2020. Důvodem prý je nepodařený tendr na technické zabezpečení registru. "Veřejnou zakázku jsme ukončili v únoru kvůli obstrukcím některých subjektů, které vykazovaly znaky cíleného maření," konstatuje Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva. Jinými slovy: firmy, kterým se zakázka nelíbí nebo se domnívají, že v ní nemohou uspět, prý dělají obstrukce.
Na veřejnou zakázku si stěžovala společnost PCP EURO - Power Euro Police. "Požadovala zrušení zadávacího řízení, protože dokumentace nebyla transparentní a obsahuje požadavky, které jsou v rozporu se zákonem," popisuje její stížnost mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.
Problém je ovšem v tom, že ministerstvo soutěž samo zrušilo, a to ještě předtím, než mohl antimonopolní úřad rozhodnout, zda je stížnost oprávněná. Podle Davida Ondráčky z protikorupční organizace Transparency International je vina na straně resortu. Může se prý stát, že zakázku někdo napadne, ale pak je potřeba to rychle napravit. "Je to velmi špatná zpráva, ministerstvo slibovalo, že registr bude hned po účinnosti zákona. Ten platí už tři čtvrtě roku, a oni se vůbec nikam nepohnuli," říká Ondráčka.
Hraje se dál
Ministerstvo chce v následujících týdnech vypsat novou zakázku. Firma, která ji získá, pak bude mít od podpisu smlouvy téměř dva roky na to, aby systém dodala.
Postup resortu kritizují i další lidé zabývající se podmínkami provozování hazardních her. "Bez toho registru postrádá celá novela smysl, je jejím základem," rozčiluje se náměstek brněnského primátora Matěj Hollan, který svou politickou kariéru začínal mimo jiné jako aktivista bojující proti hazardním hrám. Už během přípravy zákona prý z novely vypadla řada opatření na ochranu patologických hráčů. "Oproti minulosti se nepodařilo vůbec nic změnit a je otázka, jestli se to vůbec podaří," dodává.
Ondráčka je v hodnocení trochu mírnější. Novela prý přinesla i další prvky, například povinné noční uzavření heren nebo omezení her na automatech. "Ale registr je pro prevenci gamblerství zásadní. Bez něj se nepodaří vyřešit některé věci, jako je například zákaz hraní pro lidi na dávkách či v exekuci - aby neprohrávali další peníze," míní. Provozovatelé heren to bez registru nemají jak zjistit.
Kdo má být v registru |
* Lidé pobírající dávky v hmotné nouzi. Zdroj: Zákon o hazardních hrách |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.