Rektorka AVU dnes odstoupila z funkce poté, co čelila návrhu na odvolání

Domácí
16. 10. 2024 22:14
Rektorka AVU dnes odstoupila z funkce poté, co čelila návrhu na odvolání
Rektorka AVU dnes odstoupila z funkce poté, co čelila návrhu na odvolání

Rektorka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze Maria Topolčanská dnes odstoupila z funkce. Učinila tak na mimořádném zasedání akademického senátu, který se zabýval návrhem na její odvolání. Podle návrhu, pod který se podepsalo 17 lidí z AVU, se rektorka opakovaně pokoušela obejít senát, bagatelizovala problémy a spolupráce s ní byla neudržitelná. Vyplývá to ze zápisu z jednání senátu a návrhu na odvolání. Dokumenty AVU zveřejnila na svém webu.

Už v pondělí rezignovali všichni čtyři prorektoři. Jako důvod uvedli to, že jejich představy o řízení a komunikaci se příliš rozcházejí s přístupem Topolčanské. Jednapadesátiletá rektorka školu vedla od roku 2022.

Ze zápisu vyplývá, že senát se začal dnes zabývat návrhem na odvolání rektorky. Topolčanská informovala senát o tom, že v pondělí rezignovali tři prorektorky a jeden prorektor. Následně podle zápisu prohlásila, že po úvaze k dnešnímu dni odstupuje. Senát se pak usnesl, že proces odvolávání rektorky proto ukončí.

Podle vysokoškolského zákona rektora na návrh akademického senátu odvolává prezident. Návrh na odvolání rektorky senát obdržel v úterý. Podepsalo ho 17 lidí, mezi kterými jsou studenti i pedagogové AVU. Zdůvodnili ho zásadním narušením důvěry a nemožností spolupracovat při řízení školy. Podle nich se vedení AVU opakovaně snažilo obcházet senát a rozhodovalo v rozporu s volebními sliby. Zmínili například zrušení ateliéru přípravného studia bez schválení senátem, personální a provozní krizi na studijním oddělení či změnu zápisů do ateliérů bez projednání se studenty a pedagogy.

"Domníváme se, že rektorka systematicky odmítá otevřeně a upřímně pojmenovat zjevně existující problémy, přičemž dochází k jejich bagatelizaci a zastírání reálného stavu věcí. Tento přístup vytváří atmosféru nedůvěry v procesy řízení," napsali předkladatelé. Další spolupráce s rektorkou je podle nich neudržitelná.

Kvůli odlišnému přístupu ke komunikaci a řízení rezignovali také prorektoři Jana Bernartová, Vít Havránek, Anetta Mona Chișa a Šárka Krtková. Odmítli, že by jejich odchod souvisel s nedávnou peticí, která Topolčanskou také kritizovala. "Jednoznačně deklarujeme, že naše rozhodnutí nemá s peticí sebemenší souvislost. Na kvalitu a výsledky naší školy jsme hrdí," uvedli ve společném prohlášení.

Petice Topolčanské vytýkala nezvládnutí funkce a nedostatek erudice a zkušeností v oboru. Současně žádali restrukturalizaci AVU a Národní galerie a změny v Cenách Jindřicha Chalupeckého. Pod peticí byli podepsáni například bývalý rektor AVU Milan Knížák, sochaři Jaroslav Róna a David Černý, režisér Jan Svěrák, architekt Josef Pleskot, výtvarník Michal Rittstein nebo spisovatel Jáchym Topol. Text zveřejnila Barbora Šlapetová, manželka bývalého pedagoga AVU Lukáše Rittsteina, kterého loni Topolčanská odvolala za pokus o podvádění a neetické chování, jak uvedla Topolčanská v České televizi.

Prorektorky a prorektor školy v červnu ČTK sdělili, že petice směšuje věcné body s osobními útoky a dezinformacemi. Podle nich specifikem tohoto generačního sporu je, že se starší umělci bouří proti mladým, což v minulosti bývalo naopak.

Všechny běžné činnosti akademie zůstávají podle rektorátu AVU plně funkční a pokračují bez přerušení. "Studujícím a zaměstnaným se bude i nadále dostávat plné podpory potřebné k efektivnímu výkonu jejich práce a studia. Všichni členové a všechny členky vedení, včetně těch, kteří podali rezignace, dále plní své povinnosti až do konce výpovědní lhůty dne 31. prosince 2024, v případě nutnosti i déle," sdělila Markéta Strnadová, vedoucí kanceláře rektorátu.

Ve funkci kvestora AVU zůstává Evžen Mrázek. Akademický senát AVU připravuje další kroky, které pro takové situace předvídá vysokoškolský zákon i vnitřní předpisy AVU.

Akademie výtvarných umění je nejstarší uměleckou školu v Česku, založena byla v roce 1799. Nabízí bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy v oblasti výtvarného umění. Studenti si mohou vybrat například z oborů malířství, sochařství či kresby a grafiky.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / Deml Ondřej

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ