Romové žádají o azyl v Kanadě. Důvod? I Čunkovy výroky
25.08.2008 17:38 Původní zpráva
Není to ani rok, co kanadská vláda zrušila Česku vízovou povinnost. A už teď jsou patrné důsledky: romských žadatelů o azyl za oceánem přibývá geometrickou řadou. Jako důvod ve svých žádostech uvádějí třeba protiromské výroky Jiřího Čunka nebo hlídkování neonacistů před školami.
Masový odchod českých Romů do Kanady přiměl před jedenácti lety vládu v Ottawě k tomu, že zavedla pro Čechy vízovou povinnost. Teď hrozí, že se tento scénář bude znovu opakovat. "Od začátku roku do poloviny července podalo žádost o azyl v Kanadě 382 převážně romských občanů," stojí ve zprávě, kterou sepsali úředníci českého ministerstva vnitra. V předchozím roce přitom řešily kanadské úřady jen 84 žádostí.
Získat azyl pomáhá Čunek a hlídky neonacistů před školami
Podle neoficiálních informací již několik romských rodin azyl v Kanadě získalo. Žadatelé totiž mají v rukou argumenty, na které kanadské imigrační úřady slyší. Odkazují se třeba na výroky vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. "Pro účely řízení využili údajně žadatelé informace o hlídkách neonacistů před českými školami, rozhodnutí štrasburského soudu o segregaci Romů v českém školském systému či vyjádření českých politiků na adresu Romů, například vicepremiéra," píše se ve zprávě Langerova úřadu, kterou se budou ve středu zabývat ministři.
Čunkovy výroky na adresu Romů |
Lidovecký ministr Jiří Čunek se výroků proti Romům dopustil opakovaně. Romy kritizoval za to, že zneužívají sociální dávky. "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák," zní jeden z ministrových výroků. Na programové konferenci své strany zase prohlásil, že tradiční romská kultura a její systém hodnot je v řadě případů v rozporu s listinou základních práv a svobod. |
Méně růžově však vidí situaci Romů v Česku některá občanská sdružení. "Odchody Romů do cizích zemí, v poslední době zejména do Velké Británie, Irska a dnes opět i do Kanady, jsou logickým důsledkem dlouhodobě špatné společenské a ekonomické situace Romů u nás," tvrdí Adam Pospíšil ze sdružení R-Mosty.
Do Kanady pojede diplomatická mise. V čele se Stehlíkovou
Kanada se zatím kvůli přílivu Romů z Česka víza obnovit nechystá. Přitom česká strana porušila podmínky, které si Kanaďané nadiktovali: čeští žadatelé o azyl nesmí překročit dvouprocentní hranici z celkového počtu žadatelů. K tomu už ale došlo. A česká diplomacie proto nyní přiznává, že napětí na obou stranách roste.
"V případě, že kanadské imigrační úřady začnou posuzovat žádosti o azyl kladně, situace se stane pro českou i kanadskou stranu kritickou," varují čeští úředníci ve své zprávě pro Topolánkův kabinet. A jdou ještě dál: "Pokud nebudeme na nárůst žádostí reagovat, může se situace stát pro kanadskou stranu neúnosnou."
České ministerstvo vnitra proto navrhuje, aby Česko uzavřelo s Kanadou smlouvu o bezpečné zemi původu. Ta by omezila možnost českých občanů získat na území Kanady azyl. Kromě toho má Česko do Kanady vyslat svého zástupce, který na místě vyostřující se situaci uklidní. Diplomatické mise se má ujmout právě ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.