Diskriminace
Romští žadatelé o byt nepochodili, realitka měla instrukce od majitele
19.09.2017 17:06 Původní zpráva
Server Romea.cz na svém webu zveřejnil zprávu, kde popisuje situaci kolem neúspěšné snahy pronajmout byt romské rodině. Na zvukovém záznamu je slyšet rozhovor pracovníka sociální agentury se zaměstnankyní realitní kanceláře, jejíž majitel si údajně nepřeje, aby v bytech bydleli Romové. Takové jednání je však podle českého zákona diskriminační.
Muž na záznamu je podle Romey sociální pracovník Miroslav Brož. Na druhé straně podle redakce vystupuje žena, pravděpodobně sekretářka realitní společnosti. Z nahrávky není jasné, kdy byla pořízena. Redakce uvádí, že ji "dostala k dispozici", neuvádí však od koho. K události došlo v Teplicích.
"Pracuji jako sociální pracovník, ten byt není pro mě, ale pro rodinu, které pomáhám. Tak se vás zeptám, jestli nemáte třeba něco jiného...? Říkám vám otevřeně, že to je romská rodina, tak aby to těm majitelům nevadilo...," je slyšet v úvodu nahrávky. Následně dostane muž zamítavou, vyhýbavou odpověď. Majitel bytů údajně nemá zájem na tom, aby v nich bydleli Romové. (...) Co se týká právě Romů, tak to vůbec nechce pronajímat, vysvětluje žena z realitky do telefonu.
Na argumenty, že jde o slušnou rodinu, jejíž otec pracuje a matka čeká dítě, se dočká sociální pracovník objasnění, že v realitní kanceláři mají "instrukce" byty Romům nepronajímat. Brož se ještě táže, zda v nabídce není skutečně žádný byt, u něhož by nevadilo, že nájemníci budou Romové. Žena na druhém konci sluchátka muže odkazuje, aby zkusil zavolat příští týden, že se možná dovolá kolegyni.
České právo neumožňuje, aby byl zájemce o byt diskriminován kvůli svému odlišnému etniku. Takovou situaci ošetřuje antidiskriminační zákon. Ten stanovuje, že "pokud vlastník nemovitosti, která je nabízena veřejnosti [§ 1 odst. 1 písm. j) antidiskriminačního zákona], sdělí zprostředkovateli (realitnímu makléři), že si nepřeje, aby byla druhou smluvní stranou osoba určitého etnika, dopouští se diskriminace, a to formou navádění (§ 4 odst. 5 antidiskriminačního zákona)."
V Česku v poslední době, jak píše Romea.cz, nejde o jediný případ, kdy majitel domu odmítal pronajmout byt Romům. Před třemi lety se rovněž podobnou situací zabývala i kancelář ombudsmana. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová tehdy dospěla k závěru, že se realitní makléři v mnoha případech dopustili přímé diskriminace, když odmítli pronajmout byty Romům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.