Rozdělování evropských peněz je komplikované
18.07.2007 17:36
Nepřehlednost, komplikovaná struktura a těžko dostupné či nepřesné informace. To jsou největší nedostatky, které v Česku provázejí přidělování peněz z evropských fondů. Tvrdí to studie, kterou zpracovala Transparency International. "Systém využívání pomoci z evropských fondů je třeba zjednodušit a zprůhlednit, aby na tyto prostředky žadatelé skutečně dosáhli," řekla Barbora Pěchotová z TI.
Organizace proto vypracovala seznam doporučení, jak celý proces zlepšit. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které na aktivity dohlíží, tvrdí, že již na řadě vylepšení pracuje.
Transparency International směřuje největší výtky k tomu, že při hodnocení předložených projektů je velký prostor pro subjektivní názory hodnotitelů. "Právě pracujeme na tom, abychom lidský faktor při rozhodování vytěsnili," reagoval náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Toušek.
Podle něj je pravda, že v minulém období existovala řada kritérií, která zcela závisela na subjektivním rozhodnutí hodnotitele. Ministerstvo je však chce nahradit měřitelnými parametry a nyní dokončuje operační manuály pro všechny spolupracující instituce.
Žadatelům by podle TI také pomohlo snížení administrativní náročnosti při podávání žádostí. Podle Touška tomu napomůže unifikovaná žádost, jejíž podoba bude pro všechny operační programy stejná. Zároveň s podáním žádosti přes internet se vytvoří klientský účet. Zájemce o evropské peníze si tedy bude moci kdykoliv zkontrolovat, v jaké fázi se jeho žádost nachází.
Ministerstvo navíc připravuje komunikační plány, které mají zvýšit informovanost veřejnosti o strukturálních fondech. Nedávno například rozšířilo informace na webové stránce www.strukturalni-fondy.cz.
Větší průhlednosti by podle TI také přispělo zveřejňování úspěšných a neúspěšných žádostí, včetně jejich bodového ohodnocení. Neúspěšní žadatelé by se také měli dozvědět, proč byl jejich projekt zamítnut. I s tím podle Touška MMR počítá.
Mezi problémy řadí TI též velký počet operačních programů i institucí, které mají přidělování evropských peněz na starosti. Jednotlivé instituce mezi sebou často nespolupracují a chybí jim jeden řídící subjekt.
Česká republika může v letech 2007 až 2013 čerpat z fondů Evropské unie přibližně 26,7 miliardy eur (cca 752,7 miliardy Kč). To odpovídá zhruba třem čtvrtinám českého ročního státního rozpočtu. Podnikatelé, nevládní organizace a obce či kraje se budou moci přihlásit do jednoho z 26 operačních programů. Pro minulé zkrácené období bylo mezi 16 programů rozděleno zhruba 80 miliard korun.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.