Pietní akt
Rozloučení s padlými vojáky bude ve středu. Zúčastní se i Zeman
06.08.2018 14:49 Aktualizováno 06.08. 16:01
Vojáci, kteří zemřeli v neděli po sebevražedném útoku atentátníka v Afghánistánu, budou pohřbeni s vojenskými poctami. Termín posledních rozloučení se třemi padlými zatím nebyl stanoven, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Pohřby by se měly konat v místech bydliště vojáků. Na památku padlých se také ve středu v poledne rozezní po celém Česku sirény, rozhodl podle úřadu vlády premiér Andrej Babiš. Padlé vojáky se ministr obrany Lubomír Metnar chystá vyznamenat a povýšit.
Ostatky vojáků zpět do České republiky přiveze podle současných předpokladů vojenský speciál ve středu v 16.15. Pietního ceremoniálu se zúčastní vrcholní představitelé České republiky. Účast slíbil prezident Miloš Zeman, potvrdil ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Přítomen bude i ministr obrany Lubomír Metnar, který se předčasně vrátí z dovolené. Přesnou podobu pietního ceremoniálu armáda nyní připravuje.
Přesnou podobu pietního ceremoniálu armáda nyní připravuje. Před čtyřmi lety, kdy při sebevražedném útoku zemřelo celkem pět českých vojáků, byly rakve padlých při převozu zabaleny do české vlajky. Rakve z letounu po příletu vynesla za zvuků smuteční hudby čestná stráž a vystavila je na černě zahalené katafalky na letištní ploše. Vojenský kaplan poté přednesl smuteční řeč a modlitbu za zemřelé. Pietní akt zakončila státní hymna.
Pomůže ruzyňské letiště
Armádní letadlo s ostatky přistane ve středu netradičně na ruzyňském letišti. Důvodem je, že na vojenském letišti v pražských Kbelích se v současné době rekonstruuje vzletová a přistávací dráha. Vojenské airbusy proto dočasně létají na Ruzyň, řekla ČTK mluvčí kbelské základny Zuzana Špačková.
Vojáci padli v neděli při hlídce mimo základnu, kde na ně zaútočil sebevražedný atentátník. Byli součástí jednotky, která převzala ochranu spojenecké základny Bagrám letos v dubnu. Zpět do České republiky se měli po půlročním působení vrátit v říjnu. Při útoku zemřel rotný Martin Marcin, který v armádě podle Pejška působil od roku 2003. Na vojenské misi byl popáté, dvakrát předtím působil v Kosovu, do Afghánistánu byl vyslán potřetí. Desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) byli na své první misi. Beneš byl v armádě od roku 2013, Štěpánek od roku 2015.
O úmrtí vojáků informovali jejich rodiny zástupci armády. Podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduarda Stehlíka vždy musí být přítomen jejich velitel a zpravidla se oznámení účastní i vojenský kaplan. Psychologickou pomoc budou mít rodiny k dispozici i nadále. Stehlík poznamenal, že v podobných případech může jít až o několikaměsíční či několikaletou pomoc.
Rozezní se sirény
Se zástupci rodinných příslušníků armáda chystá poslední rozloučení. Podle Pejška již rodiny souhlasily, aby byli vojáci pohřbeni s vojenskými poctami. U rakve by tak měla stát čestná jednotka, zazní hymna i čestné salvy.
Na památku padlých se také ve středu v poledne rozezní sirény. "Symbolické uctění proběhne ve středu 8. srpna 2018, kdy se ve 12.00 po dobu 140 sekund na celém území České republiky rozezní sirény," uvedl úřad vlády.
Padlé vojáky před čtyřmi lety in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství Zeman. Zda se k podobnému kroku chystá i nyní, označil Ovčáček za předčasnou otázku. Metnar ČTK napsal, že se na ministerstvu chystá udělení resortních vyznamenání. "Stejně jako chystáme povýšení in memoriam. Vše se připravuje," uvedl ministr. Konečné rozhodnutí podle něj teprve padne.
Jejich památku bude připomínat i armádní web, na kterém jsou umísťovány vizitky a životopisy padlých vojáků. Podle Stehlíka by se tak mělo stát ještě tento týden.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.