S telefonickým trasováním kontaktů lidí s covidem-19 pomáhá hygienikům 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí bude pro tuto činnost postupně proškoleno, uvedl na twitteru Chytré karantény vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla.
Hygienikům v Praze, kde přírůstky nakažených novým koronavirem patří k nejvyšším v Česku, vypomáhá podle něj šest dalších hygienických stanic.
Proškolování nových telefonistů, kteří vypomáhají s trasováním infikovaných, začne v úterý. V první skupině bude šest desítek lidí. Jejich následné nasazení do praxe by mohlo být rychlé. "Když máme nového operátora, tak ho posadíme za počítač, má jednotný systém, a může okamžitě začít trasovat a vypomáhat dál," uvedl Dzurilla.
Jednotný počítačový systém Daktela má podle vládního zmocněnce výhodu v možnosti vzájemné výpomoci krajských hygienických stanic. "V rámci Prahy je vidět, že si navzájem pomáhají, a je zapojeno šest dalších hygienických stanic, které pomáhají," uvedl Dzurilla.
S trasováním kontaktů pomáhají i vojáci
S trasováním kontaktů nakažených už v současnosti hygienikům pomáhají vojáci i civilní medici. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden nabídl výpomoc policistů. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že hygienické stanice trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem zvládají, což potvrdila i hlavní hygienička Jarmila Rážová. "Teď pomáhají navyšovat kapacitu v Praze i kolegové z dalších hygienických stanic, intenzivně jednáme také s dalšími fakultami, které poskytují nelékařské vzdělávání," uvedla Rážová v pátek v České televizi. Ulehčit má podle ní hygienikům i plánované elektronické nahlašování kontaktů přímo nemocnými.
Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 36 188 nakažených. Téměř 21 300 z nich se z nemoci vyléčilo a 456 lidí s covidem-19 zemřelo. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly je v Česku druhá vlna epidemie. Za 14 dnů až tři týdny může být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře, uvedl v neděli v České televizi.
Chytrá karanténa
K dohledávání kontaktů s nakaženým má hygienikům pomáhat systém Chytrá karanténa, který byl spuštěn na jaře. Podle údajů z mobilních telefonů a bankovních terminálů se vytvářejí vzpomínkové mapy a trasování. Hygienici však řešení využívají jen omezeně. Chybí jim v některých případech počítačové vybavení, na kterém je fungování systému závislé.
Součástí systému je aplikace eRouška, která by v nové verzi už neměla sloužit k trasování, ale nově by měla anonymně varovat uživatele, že se mohl setkat s nakaženým. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na začátku září uvedl, že aplikace eRouška 2.0 má být spuštěna do dvou týdnů.