Šéf tajné služby Jiří Lang opět míří do sněmovny kobereček. Vedle odposlechů podnikatele a lobbisty Romana Janouška, které měly z BIS uniknout do bezpečností agentury ABL, bude Lang poslancům vysvětlovat i mnohem závažnější obvinění.
Situace kolem Bezpečnostní informační služby - civilní kontrarozvědky - se vyostřuje. Časopis Euro přinesl v pondělí informace o tom, že vedení služby shromažďuje informace od speciálního týmu, které "následně kolují v politickém zákulisí a jsou využívány k mocenskému boji". Euro zároveň zveřejnilo přepis dalších odposlechů - tentokrát mezi Janouškem a někdejším šéfem protiterostického odboru BIS Janem Pavlíčkem.
"Určitě budeme chtít po panu řediteli vysvětlení. Těch rovin se kolem tohoto případu dá vysledovat celá řada," neskrýval rozladění poslanec ČSSD a člen Stálé komise pro kontrolu BIS František Bublan.
Lang měl před poslance předstoupit již minulý týden. Zákonodárci se však nakonec nedohodli, zda má být vysvětlování ředitele BIS přítomen jejich kolega a jediný zástupce Věcí veřejných v komisi David Kádner. Důvod? V minulosti pracoval pro bezpečnostní agenturu Víta Bárty ABL, jež měla podle médií odposlechy Janouška s exprimátorem Pavlem Bémem ilegálně získat.
Sedmičlenná sněmovní Stálá komise pro kontrolu činnosti BIS se však v plném počtu nesejde ani tentokrát. Kádner sice podle svých slov chybět nebude, nedostaví se ovšem Pavel Staněk z ODS. "Dostal jsem SMS oznamující úterní jednání komise až o víkendu. Jsem právě na konferenci a nebudu se moci dostavit," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Staněk.
Sami představitelé BIS označují poslední události za cílený a soustředěný útok na fungování civilní kontrarozvědky. "Časopis Euro pracoval s hrubou manipulací, jejímž výsledkem byla lež," tvrdí mluvčí služby Jan Šubert.
Množí se však hlasy, že na fungování tajné služby byl měl být uvalen přísnější dohled. Sněmovní komise totiž prozatím ze zákona nesmí být informována o takzvaných živých případech. O tom, které to jsou, ale rozhodne Lang a jeho podřízení.
Právě proto by podle šéfa komise Richarda Dolejše z ČSSD měla na BIS v budoucnu dohlížet i jakási zvláštní rada složená z respektovaných osobností. Ta by podle něj měla právo vstupovat i do otevřených svazků. "Nebudu se pouštět do unáhlených závěrů. Zda vinu za současnou situaci nese BIS, jsou zatím jen spekulace. Nechci ale, aby BIS fungovala jako cedník, z nějž informace unikají do soukromých bezpečnostních agentur," řekl v pondělí na tiskové konferenci Dolejš.