Šéf ústavu pro totalitu podepsal oslavu na únor '48
26.02.2010 16:45 Původní zpráva Aktualizováno 26.02. 17:01
Jiří Pernes, který se stal novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), jako autor knihy o dějinách Slavkova u Brna oslavoval i "Vítězný únor". Kniha vydaná dva roky před listopadem 1989, tedy rok před Pernesovým nástupem na VUML, popisuje historické události přesně v duchu lahodícím komunistickému režimu.
Je to další informace, která vyšla najevo poté, co Pernes porazil v konkurzu na šéfa ústavu mapujícího zločiny totality dosavadního ředitele Pavla Žáčka.
On-line deník TÝDEN.CZ už napsal, že Pernes studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a zamlčel to ve svém životopise. Poté se provalilo, že byl evidován jako kandidát spolupráce StB a naposled, že byl v komisi ČSSD.
ČTĚTE TAKÉ: Nový šéf ústavu pro totalitu studoval VUML. Radní to neví
Nejnověji on-line deník TÝDEN.CZ pročetl některé pasáže knihy o dějinách Slavkova, ve které historik Pernes mimo jiné vylíčil tamní únorové události. Knihu si objednalo místní muzeum.
"Hned následujícího dne proběhla reorganizace Městského národního výboru ve Slavkově a na místa uvolněná pravicovými poslanci dosedli občané těšící se skutečné důvěře svých spoluobčanů. Na obranu dosaženého vítězství se začala formovat ozbrojená síla dělnické třídy - Lidové milice. /.../ Díky jejich obětavosti a díky pevnému, nekompromisnímu postoji zvítězila lidová moc i v našem městě. Komunistické straně se dostávalo podpory od stále širších vrstev lidu a postupně i ti, kdož zpočátku váhali a neměli jasno, pochopili historickou oprávněnost vítězství pracujícího lidu," znějí některé citace z knihy.
Kdo to vlastně psal?
"Ano, jsem autorem knihy. Muzeum dostalo za úkol ji připravit, tuším k 750. výročí založení Slavkova u Brna. Já jsem ji napsal, ale musel jsem to předložit ke schválení na okresní výbor KSČ ve Vyškově," vzpomíná Jiří Pernes. Tvrdí však, že inkriminovanou pasáž do knihy vložil někdo jiný.
"Tu kapitolu jsem nepsal," odmítá Pernes. "Jsem pod knihou podepsaný, ale nevím, kdo to psal. Já jsem zpracovával 19. století. Tu kapitolu o té slavné socialistické přítomnosti zřejmě zpracoval okresní nebo regionální výbor strany. Prostě to takto vyšlo," dodal. Nikdo další se ovšem k autorství knihy nehlásí - kromě fotografa Iva Holána. Pernes v doslovu ještě děkuje "kamarádům, kteří odbornou radou při zpracování rukopisu nejednou pomohli".
ČTĚTE TAKÉ: Šéf ústavu totality Moravan Pernes byl i v komisi ČSSD
Nemůžeme to omlouvat, ztratili jsme existenci
Čestmír Čejka z Konfederace politických vězňů a jeden z radních, kteří Pernese do vedení ústavu zvolili, jeho jednání nechápe. "I kdyby to nepsal, nemusel tu knihu vydávat. Pro mě by to bylo neúnosné, abych si nechal pod své jméno naplivat takové hnusné komunistické floskule," řekl.
"Jestli byl ochoten dělat takové věci, očekával bych, že to alespoň nám řekne. Co se objeví zítra? Nemůžeme to omlouvat, my jsme tehdy ztratili existenci. Je nepochopitelné, že by měl zastávat takovou funkci, budu chtít vysvětlení," dodal Čejka.
ČTĚTE TAKÉ: Každý musel za totality prostituovat, hájí se Pernes
Čistý štít z dob komunismu Pernes nemá ani podle kolegy historika Víta Machálka, který výňatky z knihy zveřejnil na svém internetovém blogu. "Určitě lze označit za frašku skutečnost, že ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, který chce prostřednictvím této instituce přispět k rozchodu české společnosti s komunistickou minulostí, krátce před listopadem 1989 v knize o dějinách Slavkova oslavoval 'Únor'," míní Machálek.
Úryvky z knihy si můžete přečíst zde:
Úryvky z knihy Jiřího Pernese o Slavkovu
Rozhovor s Jiřím Pernesem čtěte na stránkách TÝDEN.CZ v sobotu v 11.30 hodin.
Foto: ČTK, Lukáš Werner
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.