Lavičkami proti rasismu
Šéf vládní agentury: Protiromské nepokoje hrozí všem městům
07.07.2013 18:30 Rozhovor
V Českých Budějovicích šlo o nový typ rasistické agrese, nesměřovala proti romskému ghettu a neúčastnili se jí jen zdaleka jen extremisté. Ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ také řekl, že nápad primátora Juraje Thomy uspořádat diskusi ve sportovní hale nepovažuje za šťastný.
České Budějovice nikdy netrpěly hlubokými sociálními problémy. Jak si vysvětlujete, že se teď staly dějištěm rasových násilností?
Bohužel si myslím, že se něco podobného může stát v mnoha českých městech. Nemusí jít o vymezování se vůči skutečně chudým Romům či vůči nějaké menšině lidí, která žije ve velmi špatných podmínkách. Spíš se projevují nálady, které jsou ve většinové společnosti. V nějakém místě se najednou najde dost lidí, kteří si potřebují na někom vylít svou agresi. Na sídlišti Máj k sobě lidé zdaleka nejsou tak nevraživí, jak by se mohlo zdát.
Kdo se o víkendu účastnil nepokojů?
V sobotu jsem pozoroval, jak se k nacistům svolaným do Českých Budějovic přidávali v centrální části města místní lidé, kteří rozhodně nebyli ze sídliště Máj. Prostě šlo o kluky, kteří se opíjeli, byli agresivní a měli potřebu si svou agresi nějakým způsobem vybít na někom jiném, v tomto případě na nejlacinějším cíli - na Romech. To se opravdu může stát kdekoli jinde.
Stává se z násilností masovější jev? Dřív se totiž zdálo, že nepokoje vyvolává stále stejná skupina extremistů kolem Dělnické strany.
Projevy části české populace jsou vůči Romům nesnášenlivé, což je v současné době cítit ještě silněji. Může to souviset se situací s ekonomickou stagnací, možná s politickou situací. To všechno hraje roli a může tvořit zdroj agrese. Neplatí to pro celou českou společnost. I v Českých Budějovicích a zejména na sídlišti Máj se našlo dost lidí, kteří dávali najevo, že mezi romskou komunitou a ostatními obyvateli sídliště nejsou žádné významnější problémy. Na sídlišti je potřeba vyříkat si základní věci, ale rozhodně není nutné chodit kvůli tomu do ulic a být agresivní.
Zabývala se někdy Agentura pro sociální začleňování sídlištěm Máj? Bydlí tamní Romové v typickém ghettu?
Vůbec ne. Drtivá většina romských obyvatel bydlí v jedné či dvou ulicích, které jsou sevřené do poměrně úzkého prostoru, což není zrovna příznivé. Na tom sídlišti se nedá dělat moc jiných věcí než třeba přenocovat. Sídliště nemá dostatečné prostory pro volný čas, odpočinek a zábavu, což může být problém. Na druhou stranu město sídliště skvěle opravilo a vypadá hezky. Domácnosti, které jsem měl možnost navštívit, jsou nadstandardní. To místo vůbec nepřipomíná vyloučenou lokalitu.
Jak se tam žije Romům?
Zřejmě jde z větší části o chudší domácnosti. Žije v nich šest až sedm desítek dospělých mužů a velká většina z nich trvale nebo aspoň příležitostně pracuje. Totální nezaměstnanost jako v typických vyloučených lokalitách tam nepozorujeme, i když se Romové počítají ke spíše chudším obyvatelům sídliště.
Nabízí se v případě sídliště Máj nějaké řešení?
Město by se mělo zamyslet, kde všichni jeho obyvatelé sídliště budou odpočívat, kde by mohli mít lavičky a hřiště. V minulosti město udělalo velkou chybu v tom, že zrušilo většinu hřišť a nechalo jediné. Tam se na jednom místě setkává mnoho lidí. K dispozici je jediná pořádná restaurace, kde je navíc vstup na klubové karty, takže tam Romové v podstatě nemohou chodit. To všechno lze ale řešit jednoduchými opatřeními. Navíc by město nadále mělo podporovat sociální služby. Nejde jen o romskou věc, protože hluboko do kapsy má víc domácností. Protidluhové poradenství by se mohlo hodit komukoli.
Co říkáte návrhu primátora Juraje Thomy, který uspořádal diskusi o soužití s Romy ve sportovní hale?
Veřejná setkání vůbec nemusejí být ve sportovní hale, ale někde stranou by se mohlo setkat víc lidí ze sídliště Máj a řekli by, co je trápí a co se dá dělat jinak. V tomto ohledu nabízíme panu primátorovi pomoc. Vládní zmocněnkyně Monika Šimůnková za ním byla ve čtvrtek a nabídla, že vypracujeme seznam opatření. Setkání v hale opravu není šťastný nápad. Aby nevyznělo negativně, musí ho město dobře připravit, aby se tam neprosazovali agresoři a vytvořil se prostor pro korektní výměnu názorů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.