Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková vyzdvihla na shromáždění k výročí vzniku Československa Václava Klause za jeho podmínku pro ratifikaci lisabonské smlouvy. Varovala také před údajně rostoucím vlivem sudetských Němců v příhraničních regionech. Poté zkritizovala zejména regionální politiky. Nikoho však nejmenovala.
"Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my," řekla Dvořáková a podotkla, že se to týká hlavně regionálních politiků. Podle ní si dělají, co se jim zlíbí, aniž by brali ohled na zájmy lidí a státu. "Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," prohlásila předsedkyně svazu.
K TÉMATU: Den vyznamenání a kladení věnců. Vlček vede
Sudetští Němci podle Dvořákové ovlivňují život v regionech. Poukázala na to, že z památníku na Ploštině byla odstraněna socha partyzána a nápisy. Takové aktivity jsou podle Dvořákové záměrem, které by mohly vést k revizi výsledků druhé světové války. "Je nutné poděkovat Václavu Klausovi za ochranu Benešových dekretů," uvedla Dvořáková.
Klaus žádá pro Česko výjimku z evropské listiny základních práv. Většina politiků to považuje za zbytečné. O věci se bude jednat na evropském summitu, který začíná ve čtvrtek. Sudetští Němci požádali kancléřku Angelu Merkelovou, aby českou výjimku odmítla.
PSALI JSME: Ústavní soud odložil Lisabon o týden, pohněval Paroubka
Klaus se vyjádřil k Lisabonu: zůstane Česko svrchované?
Dvořáková zkritizovala i české politiky v Bruselu, kteří podle ní nedostatečně bojují za české zájmy. Evropský parlament podle ní přijímá nesmyslná rozhodnutí, která ovlivňuje život v Česku.
Následná vystoupení politiků byla odlišná. Hovořili zejména o demokracii a o svobodě. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) varoval v projevu před extremismem. "Po všech těch Gottwaldech a Husácích vyrostli noví demagogové, kteří by se rádi dostali k moci," řekl šéf horní komory. Nesmí podle něho nastat doba, aby se lidé opět museli bát vyslovit svůj názor.
Extremismus zmínil také premiér Jan Fischer, podle kterého odpovědí na něj nemůže být cenzura. "Je třeba ukázat, že vedle slova národ stojí humanita," zdůraznil. Ideály masarykovského Československa, tedy demokracii, svobodu a nezávislost stojí za to bránit, podotkl Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Razie proti neonacistům. Radikálové svolávají protest
O vlastenectví hovořil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Podle něho musí být každodenní součástí života. Nemělo by ale prý být vyjádřením hesla "co je doma, to se počítá" a "domácího dvorečku".
Na shromáždění v Národním muzeu zazněla česká a slovenská hymna.
Ilustrační foto: Karel Šanda