Předseda ČSSD
Semín v Radě ČTK? Hamáček: Jestli ho ANO podpoří, končíme
17.06.2019 13:38 Aktualizováno 17.06. 13:51
Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady České tiskové kanceláře hlasy poslanců hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček v pondělí při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat. Předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek poukázal na to, že volba radních ČTK je tajná a poslanci ANO v ní nemají závazné hlasování.
Hlasování ve Sněmovně budou předmětem úterní koaliční rady. "Musíme si dořešit tu debatu z minulého týdne, kdy jsme se hlavně věnovali fungování v Poslanecké sněmovně, abychom se vzájemně nepřekvapovali," uvedl Hamáček. Dodal, že podpora kandidátů SPD ze strany ANO v některých personálních otázkách je věc, která je pro ČSSD nepřijatelná.
"Je to tajná volba a naši poslanci nemají závazné hlasování," napsal v pondělí Faltýnek v krátké textové zprávě. Někteří další poslanci vládního hnutí očekávají, že se záležitost bude probírat na úterním jednání sněmovní frakce ANO.
Sněmovna na počátku června nezvolila žádného z kandidátů na dvě místa v Radě ČTK, která se uvolní 20. června. Ke zvolení bylo nutných 89 hlasů. Semín jich získal 83. Do druhého kola volby kromě něj postoupili také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup s 82 hlasy, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka nominovaný Piráty a lidovci se 72 hlasy a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek navržený ODS s 36 hlasy.
Hamáček v pondělí řekl, že zvolení Semína by bylo obrovským problémem. "Pan Semín je pro nás nepřijatelný. To by znamenalo, že ta důvěra prostě nefunguje. Pokud bychom si nebyli schopni věřit v takto základních věcech, pak nemá smysl v tom pokračovat," řekl. Koalice by se podle něj měla bavit i o fungování vlády a o tom, jak její členové chápou koaliční smlouvu.
Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová uvedla, že volba radních ČTK je symbolem aktuálních vztahů v koalici. "Můžu říct, že volba pana Semína by byla poslední kapka. Pan Semín by neměl být členem Rady ČTK, osobnost jeho formátu v takovém důležitém orgánu nemá co dělat," řekla. S argumentací ohledně tajné volby nesouhlasí. "Sice je tajná, ale jednoduchým propočtem hlasů lze dospět k tomu, kdo jak volil," podotkla.
Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby. ČTK veškeré své náklady hradí z komerční činnosti. Sněmovna vybírá nové členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jimž končí pětiletý mandát.
Proti volbě činovníka spolku Akce D.O.S.T Semína se minulý týden postavila například Federace židovských obcí. Semín podle ní vystupuje antijudaisticky a dohled nad veřejnoprávní tiskovou agenturou by neměl být svěřován lidem s fundamentalistickým viděním světa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.