Senát posílá poslancům vlastní verzi poplatků
28.01.2009 17:25 Aktualizováno 28.01. 18:18
Koalice v Senátu prosadila zamítnutí sociálnědemokratického zákona na zrušení zdravotních poplatků a vyslala do sněmovny vlastní návrh.
Senátoři chtějí, aby od dubna u lékaře neplatili děti do 18 let a roční ochranný limit se snížil z pěti na dva a půl tisíce ročně.
Sněmovna má nyní pouze dvě možnosti - buď senátní verzi přijme, nebo odmítne. V druhém případě by ale poplatky zcela skončily. Na nové podobě poplatků se koalice, která má v Senátu většinu, shodla až v úterý po hodinách horečného vyjednávání.
ČTĚTE TAKÉ: Koalice vyhověla lidovcům, Hovorkův hlas ale nemá
Nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) se snažila ústupky vyjít vstříc všem koaličním poslancům tak, aby zajistila většinu pro přijetí ve sněmovně.
ČTĚTE TAKÉ: Poplatky mají smysl, vysvětloval náměstek lékařům
Stále však není jasné, zda pro koaliční změny budou hlasovat všichni poslanci ODS, KDU-ČSL a zelených. Někteří říkají, že ústupky nejsou dostatečné nebo se nechtějí vyjádřit. "Až uvidím přesnou verzi toho, co schválili senátoři, pak se vyjádřím," řekl například lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.
Hlavní změnou v koaličním návrhu je osvobození dětí do 18 let od poplatků u lékaře a snížení poplatkového limitu pro děti a důchodce nad 65 let z 5 tisíc na 2,5 tisíce korun ročně. Platit by se dál mělo v nemocnicích a na pohotovosti i za recept. Pokud bude ovšem doplatek za lék vyšší než třicetikorunový povinný poplatek, lékárníci by měli inkasovat jen doplatek.
Julínek hájil poplatky
Exministr a senátor Tomáš Julínek dnes hájil zavedení zdravotních poplatků, i když už bylo jasné, že se nevyhnou větším úpravám. "Za poplatky v roce 2008 se vybralo pět miliard korun. Z toho nejvíce se vybralo právě za položky na receptu. Také to vedlo potom k úsporám 5,5 miliardy z veřejného zdravotního pojištění. Návštěvy u specialistů například klesly o 17 procent a na pohotovost přišlo o 40 procent méně lidí. Počet preventivních prohlídek se zvýšil o 18 procent," vyjmenoval senátor.
"Poplatky určitě nenarušovaly solidaritu, ale zvyšovaly ji," dodal. Julínek s koaličními úpravami ale souhlasí. Jen u dětí, které za lékaře nebudou platit až do 18 let, si neodpustil poznámku: "Nepovažuji to za rozumné, protože je známo, že právě tato část mládeže ráda využívá lékaře k tomu, aby se omluvila z písemky."
A přidal vlastní návrh: "Tato výjimka by měla platit jenom pro mládež do 18 let, která nemá mobil."
Kuriózní nápad měl při diskusi také senátor Jaroslav Kubera (ODS), který navrhl osvobodit důchodce od rozhlasových a televizních poplatků. "Budou mít tím pádem ročně o 2160 korun navíc, což je 72 návštěv u lékaře nebo položek na receptu. Pak problém snad zmizí," řekl politik.
Paroubek: Jsem upřímně zklamán
Reakce opozice, které koalice hatí plány na splnění předvolebních slibů, byla okamžitá. "Jsem upřímně zklamán dnešním výsledkem hlasování," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Rozhodnutí je podle něj důkazem, že občan je pro koalici až na druhém místě a také že změna na postu ministra zdravotnictví byla kosmetická. "Vláda mohla zrušením poplatků alespoň zmírnit dopady krize na občany, kteří za její vznik nemohou," dodal.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.