Elektrokola jsou v posledních dnech skutečně na vzestupu. Novinku mezi dopravními prostředky si pochvalují především senioři, kteří se tak mohou bez velké námahy dopravit i do vzdálenějších míst. Ty nejrychlejší modely ale jezdí i rychlostí 45 kilometrů, a úrazů tak přibývá. Především v Jizerských horách a okolí musela horská služba zasahovat během uplynulého víkendu hned několikrát. Informaci uvedl server idnes.cz
"Jeden úraz se stal na Maliníku, druhý na Nové Louce. Vesměs šlo o odřeniny, ale mnohačetné," upozornil René Mašín, náčelník Horské služby pro Jizerské hory. Zároveň dodává, že si tato kola pořizují hlavně lidé kolem šedesátého roku života. Mohou se tak snadněji dostat na místa, na která už by se pěšky nebo na běžném kole nedostali.
"Mnohdy si ale neuvědomují, že elektrokola jsou rychlejší a těžší než kola klasická. Mají i odlišné vlastnosti vzhledem k těžišti a vyššímu zrychlení, je tam delší brzdná dráha. Takže hlavně v klopených zatáčkách, kde je navíc štěrk, to pak takoví cyklisté většinou nevyberou a jsou z toho velmi ošklivé úrazy," varuje René Mašin. Současně je velký problém i to, že senioři často ani nenosí helmu. Navíc už mohou mít podle Mašína i méně svalové hmoty a někteří z nich nejezdili ani na klasickém kole celé roky.
Podle odborníků z Centra dopravního výzkumu by se měl každý, kdo se chystá na elektrokole jezdit, nejdříve seznámit s jeho funkcemi. "Kdo si myslí, že jízdu zvládne okamžitě, je na omylu," upozorňují odborníci. Elektrokolo, které dosahuje až rychlosti 45 kilometrů přirovnávají dokonce ke skútru. Navíc jsou elektrická kola nebezpečná i pro ostatní účastníky provozu. "Vidíte v dálce kolo, chcete přejít, ale ono vás smete, protože dojede rychleji, než jste si mysleli. Například v Nizozemsku už to zakázali," říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti Libereckého kraje.