Žaloba na Klause
Setrvání v politice by měl zvážit Nečas, zní ze Senátu
28.03.2013 16:00 Původní zpráva
Senátory kteří podali žalobu z velezrady na exprezidenta Václava Klause pobouřil výrok premiéra Petra Nečase (ODS) o tom, že by měli zvážit setrvání ve svých funkcích. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) premiér takovými výroky snižuje právo senátorů takovou žalobu podat.
Ústavní soud ani jednotlivé body žaloby neprojednal a žádost Senátu smetl ze stolu z toho důvodu, že Václav Klaus už není ve své funkci prezidenta republiky a proto už nemůže být za údajnou velezradu souzen. Premiér včera verdikt ústavního soudu přivítal s potěšením.
"38 senátorů touto blamáží a svým zcela nezodpovědným chováním dosáhlo jen toho, že zásadním způsobem poškodili Českou republiku v zahraničí. Ti, kteří tuto žalobu z politických důvodů podpořili, by nyní měli zvážit, jestli mají vůbec dále působit ve veřejných funkcích," řekl Nečas. Tímto výrokem pobouřil Senátory, kteří pro přijetí žaloby hlasovali.
"Považuji to za lacinou politickou rétoriku. Kdyby měl rezignovat každý, kdo se o něco v politice pokusí, to by zde nezůstal nikdo. Kromě toho tady šlo o výklad procesních předpisů, nešlo o skutky samotné, které byly předmětem žaloby. Navíc bylo vidět, že ten Ústavní soud není jednomyslný," myslí si senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Pravdou je, že nešlo o rozhodnutí jednomyslné, proti hlasovala soudkyně Ivana Janů, která připravuje i text odůvodnění svého hlasování.
Předseda Senátu Milan Štěch sice se žalobou nesouhlasil a nehlasoval pro ni, přesto se mu výroky premiéra nelíbí. "Takové výroky nejsou na místě. Máslo na hlavě má sám premiér, protože nedal amnestii projednat vládě, myslí si Štěch, který už dříve prohlásil, že text žaloby senátorů skutkovou podstatu velezrady nenaplňuje.
Kromě kritiky Nečase opozičním senátorům vadí i to, že se Ústavní soud žalobou vůbec nezabýval. Pokud by se tak stalo, musel by uspořádat veřejné jednání. "Předně si myslím, že své zvážení o setrvání v politice by měl udělat pan premiér Nečas, který nemá v politice co dělat. Je škoda, že soud žalobu kvůli amnestii nechtěl projednat, dozvěděli bychom se kdo jí psal, kdo jí připravovala a vysvětlila by se řada nejasností," řekl online deníku TÝDEN.CZ senátor Marcel Chládek (ČSSD). Ten sice původní žalobu neinicioval ani nepodepsal, na plénu v Senátu pro ni ale pak hlasoval. Podle senátora Františka Bublana měli senátoři povinnost se k amnestii nějakým způsobem vyjádřit. "To je takový výkřik, když je premiér v úzkých, chytá se kdečeho," míní Bublan.
Zákon v době podání žaloby neuváděl, co se stane, pokud prezidentův mandát v době řízení před ÚS vyprší. Soudci proto zvolili výklad příznivější pro žalovaného. "Primárním účelem toho řízení je v podstatě odstranění z funkce prezidenta, který poškozuje zájmy státu a právního státu, což neplatí v případě, kdy uplynulo funkční období bývalého prezidenta," uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.
Senátoři v ústavní žalobě vyčítali Klausovi novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus navzdory pravomocnému verdiktu nijak nerozhodl. Dále jim vadilo to, že nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy a nenavrhoval kandidáty na ústavní soudce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.