Končíme, oznámilo devět docentů a profesorů ze všech lékařských fakult v zemi. Pokud se začne učit medicína v Ostravě, nebudou dál spolupracovat s akreditační komisí, která školám licence uděluje. Nemá to podle nich cenu, komise jejich odborné vyjádření nepotřebuje. Poslali jí svou rezignaci.
Ostravská univerzita slaví: bezmála půl století usilovala moravskoslezská metropole o vlastní medicínu a dnes ji má. Po letech diskusí akreditační komise schválila škole žádost o výuku všeobecného lékařství. První přednášky začnou příští akademický rok. "Je to pro nás obrovské zadostiučinění, protože o možnost připravovat lékaře usilovala Ostrava opravdu dlouho," raduje se z úspěchu rektor školy Jiří Močkoř.
ČTĚTE DÁLE: Létající profesoři přijdou o křídla. Padne řada oborů
Na VŠ se dostanou téměř tři čtvrtiny přihlášených
Méně nadšení jsou členové stálé pracovní skupiny pro lékařství, kteří podklady k žádosti hodnotili. Rozhodli se akreditaci oboru nedoporučit.
Důvody? Škola prý nemá dost kvalifikovaných učitelů, řada z nich bude jen dojíždět. Některé obory nepovedou habilitovaní pracovníci v plném pracovním úvazku. "Prakticky chybí výuka několika oborů, které se vyučují na ostatních lékařských fakultách," kritizuje předseda pracovní skupiny pro lékařství Josef Fusek.
Akademici se diví i tomu, že škola dostala licenci jen krátce před tím, než vejde v platnost nová norma. Podle té bude smět jeden profesor garantovat pouze jeden obor na jedné univerzitě. Mapovat to bude takzvaný registr docentů a profesorů. Norma má "ustřihnout křídla létajícím profesorům". Tedy nedovolit, aby si školy učitele jen půjčovaly na jeden den v týdnu. Výuka je pak totiž podle zákonodárců nekvalitní.
Akreditační komise však výtky protestujících akademiků nevyslyšela a možnost škole dala. Devět docentů a profesorů se proto rozhodlo ze skupiny pro lékařství, která s akreditační komisí spolupracuje, na protest odejít. "Členové dospěli k rozhodnutí rezignovat na členství ve stálé pracovní skupině," píše se ve stanovisku, které má redakce k dispozici.
Jde jen o doporučení
Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková namítá: licenci jsme sice udělili, ale současně jsme stanovili přísné kontrolní podmínky. "Škola musí například ještě v červnu předložit rozvrh prvního ročníku s jmenovitě uvedenými vyučujícími a cvičícími a současně návrh zabezpečení výuky druhého ročníku," řekla. Licenci má univerzita prozatím jen na čtyři roky.
Tajemník akreditační komise Jiří Smrčka pak dodává, že doporučení pracovní skupiny je jen jedním z mnoha hledisek. "Stálá pracovní skupina není těleso, které by jakkoli samostatně rozhodovalo," říká. Má podle něj jen formulovat odborný názor. Ten pak akreditační komise zasadí do širších souvislostí a rozhodne.
A co se stane, když škola nakonec přísné kontrolní podmínky nesplní a o licenci po roce přijde? "Univerzita je v takovém případě povinna zajistit studentům náhradní umístění. To je ošetřeno v zákoně," řekla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.
PSALI JSME: Američtí profesoři bojují proti laptopům na přednáškách
Škoda Holding chce v Plzni založit práva
Ostravská univerzita už začala přijímat přihlášky ke studiu medicíny. Studenti je mohou posílat do konce června. Část studentů přijme škola do nově akreditovaného oboru pouze na základě vynikajícího prospěchu do průměru 1,2. Zbývající zájemci o studium budou muset složit zkoušku z biologie, chemie a fyziky. „Přijímačky se uskuteční zřejmě počátkem července," řekl rektor Močkoř.
Univerzita chce do prvního ročníku přijmout něco přes 80 studentů, protože očekává, že ne všichni budou schopni první ročník dokončit. Studenti lékařské fakulty budou zatím využívat prostory, které dnes slouží fakultě zdravotnických studií a která se nejbližších dnech přemění právě na lékařskou fakultu. Kromě toho škola připravuje rekonstrukci bývalé porodnicko-gynekologické kliniky v někdejším areálu nemocnice v Ostravě-Zábřehu. Projekt je hotov, renovace by měla stát asi 400 milionů korun.
Foto: ČTK, Tomáš Novák.