Kritika
Amnesty: Romské děti jsou v českých školách diskriminovány
23.04.2015 11:43 Aktualizováno 23.04. 14:26
Diskriminace Romů v českém vzdělávacím systému přetrvává, upozornila ve ve čtvrtek zveřejněné zprávě mezinárodní organizace na ochranu lidských práv ve světě Amnesty International (AI). Vedle nepřiměřeně vysokého podílu romských žáků na základních školách praktických se podle zprávy Romové potýkají s diskriminací také v hlavním vzdělávacím proudu. Vznikají segregované romské školy, na kvalitnějších školách bývají Romové šikanováni.
České ministerstvo školství ve vyjádření upozornilo, že vláda přijala řadu proinkluzivních opatření v čele s novelou školského zákona. Generální tajemník AI Salil Shetty, který během návštěvy Česka zavítal mimo jiné i do Ostravy, ale na čtvrteční tiskové konferenci upozornil, že v terénu se vládním slibům příliš nevěří.
Také podle spoluautorky zprávy Barbory Černušákové výzkum ukázal, že se legislativu nedaří promítnout do praxe. Případy vydařeného začlenění Romů do běžných škol jsou podle ní dílem individuální snahy učitelů a ředitelů, nikoliv systémovým tlakem. Výzkumný tým během loňského roku navštívil 24 běžných škol a čtyři praktické školy v Ostravě, Českých Budějovicích, Děčíně a Brně. Výzkumníci mluvili nejen s desítkami romských žáků a jejich rodičů, zpovídali také učitele a ředitele.
Ze statistik České školní inspekce vyplývá, že Romové tvoří téměř třetinu žáků těchto dříve zvláštních škol, přestože romská obec tvoří méně než tři procenta obyvatel ČR. Už před osmi lety Evropský soud pro lidská práva rozsudkem v případu D. H. versus ČR rozhodl, že jsou romské děti do dříve zvláštních škol umísťovány neprávem. Výzkumný tým se během návštěvy v Ostravě setkal také s některými z těch, kterým dal tento rozsudek za pravdu. "Je smutné, že se jejich mladší sourozenci nebo příbuzní stále potýkají se stejným zacházením. A to od rozsudku uplynulo osm let," poznamenala Černušáková.
Diskriminace v běžných školách
Výrazná je podle zprávy diskriminace také v běžných školách. V některých lokalitách k tomu, aby škola získala nálepku "romská", stačí, aby ji navštěvovalo 30 procent Romů. Řada rodičů z majority v případě vyššího zastoupení Romů začíná děti přehlašovat do nespádových škol, na což mají právo. "Problém předsudků vůči Romům je společenský," komentovala to Černušáková.
Rodiče znovu narážejí na odlišný přístup. Když chtějí do nespádové školy zapsat dítě Romové, bývají od toho odrazováni poukazováním na náročnost školy a nepřítomnost dětí jejich etnika. A když se jim podaří do renomovanější školy dítě dostat, často se jejich potomci setkávají s šikanou. Pod tlakem je pak mnohdy rodiče přehlašují do "romských" škol, šikana může vést i ke školnímu selhávání a přesunu do praktické školy.
Osobní zkušenost s tím má Pavlína Pechová, jejíž děti navštěvují běžnou ZŠ v Ostravě. Potýkaly se s urážkami, odstrkováním i fyzickým ubližováním. Zastání u učitelů nenašly, musely si poradit samy, vyprávěla Pechová. "Většina bílých si neuvědomuje, čím romské děti procházejí, čemu musí čelit. Jsou rodiče, kteří nejsou tak průbojní a raději dávají děti do romských škol, kde nemohou získat pořádné vzdělání," poznamenala.
"Sobotka má větší vůli problém řešit než předchůdci"
Podle ministerstva školství Rada Evropy nedávno ocenila opatření přijatá vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Mezi nejzásadnější kroky v tomto směru patří novela školského zákona, která zavádí podpůrná opatření pro jakkoli znevýhodněné žáky, nebo pravidelná periodická šetření České školní inspekce ohledně zařazování žáků do určitých vzdělávacích programů," uvedlo ministerstvo.
Shetty uznal, že Sobotkova vláda projevuje větší vůli k řešení tohoto problému než její předchůdci. Je ale třeba začít jednat okamžitě a diskriminaci zrušit. Považuje za nutné také zvýšení finančních prostředků na inkluzivní opatření a na činnost ministerstva školství a inspekce, které by měly případy diskriminace vyhledávat a udělovat sankce.
Zpráva podle AI přichází v době, kdy se Evropská komise chystá vyhodnotit, co česká vláda v této otázce v poslední době udělala. Komise loni v září zahájila proti ČR za porušování protidiskriminačních zákonů EU proces, který může vést k postavení České republiky před Soudní dvůr EU.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.